15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Będzie więcej autobusów w Pniewach

Gmina Pniewy otrzymała kolejne środki na komunikację

            Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński podpisał kolejną umowę z gminą Pniewy na dofinansowanie w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Dzięki środkom rządowym, od ubiegłego roku, w dni robocze na dziesięciu liniach wytyczonych na obszarze gminy Pniewy kursują autobusy. Dofinansowanie w roku ubiegłym i bieżącym osiągnęło kwotę blisko 600 000 zł.

Pod koniec września ubiegłego roku, wojewoda wielkopolski podejmowany był w nowym budynku pniewskiej Biblioteki Publicznej. Tutaj doszło do podpisania umów na przewozy autobusowe pomiędzy przedstawicielem rządu Michałem Zielińskim, a burmistrzem Pniew Jarosławem Przewoźnym. Świadkami tego historycznego wydarzenia byli przedstawiciele sąsiednich samorządów: Chrzypska Wielkiego, Dusznik, Lwówka, Ostroroga i Szamotuł, a także samorządu powiatowego. Gmina Pniewy otrzymała wówczas dofinansowanie w wysokości 173 790 zł na przewozy autobusowe na liniach: Lubocześnica – Pniewy, Nojewo – Zajączkowo, Pniewy – Karmin, Pniewy – Konin, Chełmno – Buszewko, Zamorze – Pniewy, Chrzypsko Wielkie – Pniewy, Orle Wielkie – Pniewy przez Bielejewo, Chełmno – Otorowo, Jakubowo – Pniewy przez Chełminko i Brody. Z dowozów do Pniew korzystają głównie uczniowie szkół, ale są one także dedykowane wszystkim pozostałym mieszkańcom. Transport odbywa się więc nie tylko na terenie gminy Pniewy, ale także na terenie gmin sąsiednich.

Widać coraz większą popularność tego programu, który idzie w ślad za potrzebami. Tak, jak w gminie Pniewy, gdzie samorząd podjął współpracę z sąsiednimi gminami. Motywacją było to, żeby dzieci z miejscowości położonych blisko gminy Pniewy, a korzystające z edukacji w gminie Pniewy mogły ze spokojem dojeżdżać do szkół. Ale korzystają również z tego pozostali mieszkańcy. Taka forma współpracy jest bardzo cennym doświadczeniem i warta promocji w całej Wielkopolsce. To jest fundusz wieloletni, który będzie kontynuowany w kolejnych latach. Nabór dotyczący roku 2023 będzie w grudniu. Myślę, że samorządowcy z niego skorzystają, bazując na doświadczeniach z tego roku. Mieszkańcy z tych miejscowości, które utraciły połączenia albo go nie miały nie będą wykluczeni komunikacyjnie. Będą mogli dojechać do szkoły, do szpitala, przychodni, sklepu czy choćby w odwiedziny do rodziny – mówił wówczas w Pniewach wojewoda Michał Zieliński.

Burmistrz Jarosław Przewoźny podkreślił wówczas, że uruchomienie transportu autobusowego rozwiązuje kolejny problem lokalnej społeczności. – Być wykluczonym z jakiegokolwiek powodu jest bardzo przykre. Ale oprócz przykrości, stwarza to problemy różnej natury, w zależności od wykluczenia. Jeśli chodzi o dostępność do miejscowości, w których załatwia się różne sprawy, czy dostępność do szkół, zwłaszcza szkół średnich, jest to nie tylko uciążliwość i złe samopoczucie, ale jest to też wyłączenie z edukacji, z rozwoju. W związku z tym ta inicjatywa, która tutaj znalazła poparcie we wszystkich ościennych gminach – za co bardzo dziękuję samorządom gmin sąsiednich – ma szczególną wartość. Mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie miała ciąg dalszy w następnych latach. Dlatego, że ona daje też dostęp do służby zdrowia, czy do instytucji, które w Pniewach się znajdują. Łączy też mieszkańców gmin sąsiednich. Pniewy mają szczególne położenie na granicy trzech powiatów. Linie, które są uruchomione łączą nie tylko sąsiednie gminy, ale też mieszkańców trzech powiatów: nowotomyskiego, międzychodzkiego i szamotulskiego. Jestem wdzięczny za to panie wojewodo, że otrzymaliśmy to dofinansowanie, licząc na kolejne w następnych rozdaniach. Tą wdzięczność myślę, że też wyrażam w imieniu naszych mieszkańców, którzy korzystają i będą korzystać z tych połączeń. Dzięki temu jesteśmy bliżej mieszkańców i rozwiązujemy kolejny problem. Prekursorem tych działań na naszym terenie była gmina Kwilcz. To oni przetarli szlak. Jako pierwsi połączyli gminę Kwilcz z Pniewami. Ma to już miejsce od kilku miesięcy. My dzięki temu doświadczeniu uczymy się, licząc na to, że nie będziemy popełniać błędów, a jeśli one będą, to będziemy je wspólnie rozwiązywali – mówił burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny.

Gmina Pniewy przystąpiła w roku 2023 do kontynuacji programu. 6 lutego Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński podpisał kolejną umowę z burmistrzem Jarosławem Przewoźnym na dofinansowanie w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych dla gminy Pniewy. Gmina Pniewy otrzymała wsparcie w wysokości 420 143,34 zł. Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej to rządowy instrument wsparcia finansowego dla samorządów, dzięki któremu mogą one walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Wojewoda Michał Zieliński i burmistrz Jarosław Przewoźny podpisali kolejną umowę na dofinansowanie przewozów autobusowych

Poprzedni
Następny