Niebawem świętować będą piętnastolecie
Po wakacyjnej przerwie zainaugurowany został kolejny rok akademicki szamotulskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Blisko 170 rozpromienionych, tryskających świeżą energią i niespożytymi siłami witalnymi studentów ochoczo powróciło do swego dokształcania.
Odbywa się ono na różnorodnych płaszczyznach, począwszy od dbania o poprawę swego samopoczucia i relaks, poprzez zgłębianie informacji o nowoczesnych trendach i technologiach, meandrach prawnych, historycznych, kulturalnych po poznawanie języków obcych.
W cieniu pandemii
Ostatnie lata istnienia UTW mijały w cieniu pandemii. Przewodnicząca Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi Agnieszka Krygier-Łączkowska przypominała, że od kiedy objęła swoją funkcję, każdy kolejny rok jest wielką niewiadomą.
– Mamy swoje plany i projekty, ale znowu nie wiadomo czy wszystko uda się zrealizować – mówiła. – Czy normalnie będziemy pracować całą zimę? Szczerze mówiąc nie poczuwam się do jakiejś winy czy odpowiedzialności. Po prostu przyszły takie czasy. Ale jest też tak, że chyba bardziej niż kiedyś umiemy cieszyć się drobnymi sukcesami organizacyjnymi, czy samą możliwością spotkania. Pamiętam naszą pierwszą wycieczkę do Zakopanego, tuż po pandemii. Kiedy po prostu bardzo cieszyliśmy się, że możemy się widzieć, możemy ten czas spędzać razem. Cieszymy się także możliwością poszerzania horyzontów, zdobywania wiedzy, umiejętności. Możliwością pracy nad kondycją fizyczną i psychiczną. Okoliczności zewnętrzne – pandemia, wojna na Ukrainie, teraz kryzys gospodarczy, mimo trudności jakie ze sobą niosą, dla nas seniorów mają inne, pozytywne aspekty. Jestem mistrzynią w znajdowaniu dobrych stron w trudnych sytuacjach.
Przewodnicząca stwierdziła, że dokonujące się wokół nas przemiany nie pozwalają również szamotulskim żakom, reprezentującym trzecie pokolenie, zakrzepnąć w dotychczasowych schematach. Istniejące realia skłaniają bowiem do poszukiwania nowych rozwiązań, sprzyjających rozwijaniu się.
– Życie stawia nas obecnie przed nowym kierunkiem studiów, ich nową specjalnością – szukania rozwiązań w trudnościach z jakimi musimy się mierzyć. Cieszymy się, że spotykamy się znowu, mam nadzieję, ze w dobrym zdrowiu i tak licznie – oznajmiała Krygier-Łączkowska, otwierając oficjalnie kolejny rozdział w historii szamotulskiej uczelni. W lutym tego roku będzie ona obchodzić 15-lecie działalności.
„Coś wspaniałego!”
Wtorkową inaugurację zaszczycili swą obecnością między innymi lokalni włodarze i ich przedstawiciele.
– Zapewniam, że samorząd powiatowy jak zwykle jest waszym przyjacielem i będzie wspierał wasze działania – deklarowała starosta powiatu szamotulskiego Beata Hanyżak. Życzyła uniwersyteckiej społeczności realizacji wszystkich planów i samych kolorowych dni. W imieniu burmistrza Szamotuł Włodzimierza Kaczmarka, ale i swoim, samorządowe przesłania przekazał szef rady gminnej Marian Płachecki: – Szanowni państwo, bardzo cieszę się, że dostałem zaproszenie na tak piękną uroczystość. Coś wspaniałego! Tyle osób, z których 90 procent to znajomi, a może nawet 100 procent. Uśmiechnięte twarze. Stąd wynika, że wszyscy są zadowoleni. Życzę państwu abyście w nowym roku akademickim odnieśli same sukcesy, byli wytrwali, szukali jak najwięcej nowych rozwiązań. Ale przede wszystkim życzę dużo, dużo zdrowia, bo żeby się uczyć, trzeba być zdrowym.
W trakcie wtorkowej uroczystości odbyła się immatrykulacja, czyli przyjęcie w poczet uczelnianej braci, kilkunastu nowych osób. Indeksy wręczyły im dawna przewodnicząca Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Ks. Piotra Skargi Krystyna Just oraz obecna wiceprzewodnicząca stowarzyszenia Justyna Szaniawska-Budaj, pełniąca również obowiązki dyrektora szamotulskiego liceum ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi.
W tym roku akademickim szamotulska uczelnia proponuje zajęcia z rękodzieła, następny cykl pisania ikon. Nie zabraknie wycieczek w nieznane, wyjazdów do teatru. W dalszym ciągu UTW współpracował będzie z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną i z Muzeum – Zamek Górków.
Rośnie liczba niedożywionych
Otwarcie roku akademickiego zwieńczył pierwszy po letniej przerwie wykład dr hab. Agnieszki Tomkowiak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Swoją prelekcję poświęciła ona tematowi „Wybranych faktów i mitów związanych z nauką”, odnoszących się przede wszystkim do zagadnień dotyczących biologii i biotechnologii.
Wykładowczyni zaznaczała, że wiedza tego rodzaju ma zastosowanie między innymi w problemach dotyczących głodu, z którymi na co dzień się spotykamy. Dr hab. A. Tomkowiak informowała, że w czasie pandemii liczba niedożywionych zwiększyła się na świecie o 150 milionów, co jest zjawiskiem zatrważającym. Prelegentka wyjaśniała, że ze względu na wzrastającą liczbę ludności przyjmuje się, że do 2050 roku naszą planetę zamieszkiwać będzie około 10 miliardów ludzi. Tymczasem trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że jednocześnie maleje powierzchnia gruntów przeznaczonych pod uprawy.
ika
FOTO: Szamotulski Uniwersytet Trzeciego Wieku w lutym obchodzić będzie jubileusz 15-lecia istnienia