Narodowe Czytanie i koncert Michała Zatora
W niedzielę 8 września Biblioteka Publiczna Gminy Obrzycko dołączyła do edycji Narodowego Czytania. W tym roku obiektem adoracji miłośników polskiej klasyki był dramat romantyczny „Kordian” Juliusza Słowackiego. Wieczór w Obrzycku miał dodatkowo wysokiej klasy część muzyczną.
W ubiegłym roku czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Do Narodowego Czytania 2024 wybrano „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Utwór powstał w 1834 r. podczas pobytu autora w Paryżu i jest zaliczany do jego dokonań najwyższej klasy. Mało kto wie, że imię bohatera wymyślił Słowacki. Snuje się przypuszczenia, że zrębem imienia mógł być łaciński wyraz „cor” oznaczający serce. Wszak Kordian kierował się w życiu uczuciami.
Wybrany fragment „Kordiana” w sali sesyjnej Urzędu Gminy Obrzycko (specjalnie ozdobionej na ten wieczór białymi i czerwonymi woalami, różami i blaskiem świeczek) czytała najbardziej aktywna czytelniczka według rejestrów biblioteki Anna Sydor, która później dostała od dyrektorki biblioteki Małgorzaty Vowie gratulacje i kwiaty.
W części muzycznej wysłuchaliśmy 40-minutowego koncertu Michała Zatora – wokalisty i wirtuoza harfy irlandzkiej. Harfa jest domeną muzyków-kobiet, więc grający na niej mężczyzna to rzadkość w świecie. Natomiast grający na harfie i jeszcze na dodatek świetnie śpiewający zasługuje na określenie „biały kruk”.
Warto wspomnieć, że Zator jest dyplomowanym muzykiem, który zdobył wiedzę i umiejętności akademickie. Ukończył z wyróżnieniem klasę Katarzyny Stankiewicz w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na swojej stronie internetowej zamieścił motto: – „Moja dusza śpiewa poprzez harfę, a harfa śpiewa poprzez mnie. Nie jesteśmy już nigdy dwoje, lecz jedno”.
Zwyczajem jego koncertów jest zapraszanie odważnych chętnych słuchaczy do samodzielnego spróbowania gry na harfie. Dwoje najmłodszych za odwagę dostało od niego w prezencie płyty „Forgotten Realms” z dedykacją. Niektórzy dobrze pamiętają, że Michał Zator koncertował nad jeziorem Mormin w lipcu 2022 r.
RB
Zdjęcie u góry: Anna Sydor czyta wybrany fragment „Kordiana” Juliusza Słowackiego. A my zasłuchani…