15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Wiele obiecująca klasa patronacka Enei

Podpisanie listu intencyjnego w szkole na Leśnej

 

We wtorek 10 października w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach podpisany został list intencyjny. Jego efektem będzie utworzenie klasy patronackiej uczącej przyszłych techników energetyków.

* * *

Dokończenie tekstu pod foto

Filip Białyński przedstawił turbinę wiatrową, która przyniosła wyróżnienie w Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023 PGE

 

 

Nauczyciel przedmiotów zawodowych Krzysztof Gorący zaprezentował sprzęt dydaktyczny w jednej z klas. I chwalił uczniów za nowe inicjatywy i pomysły

 

 

Odwiedziliśmy także salę „Mecha Labo”, często z dumą pokazywaną gościom

 * * *

Spółki Grupy Enea sfinansowały szkole sprzęt do klas uczących przyszłych techników-energetyków, mechatroników i automatyków. Robią to w konkretnym celu. Potrzebują fachowców, a tymczasem wielu z nich odpłynęło do innych krajów Europy. W najbliższych latach trzeba będzie wydać 120 mld złotych na modernizację sieci energetycznej całego kraju. Ktoś to musi dobrze przeprowadzić.

List intencyjny podpisali dyrektor ZS nr 1 Monika Kozber, prezes spółki Enea Operator Michał Cebula i dyrektorka departamentu rozwoju zasobów ludzkich Enea Operator Katarzyna Jarzębińska. Podpisy składali w obecności starosty powiatu szamotulskiego Beaty Hanyżak, członka zarządu Enei Lecha Żaka i sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorza Piechowiaka.

– Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej młodych osób jak najszybciej zdobywało zawód. Kiedyś był taki czas, że wszyscy szli do ogólniaka. Jak pytano nas „Co będziesz robił po ogólniaku?” mówiliśmy, że będziemy znaczki stemplować na poczcie – powiedział Piechowiak. – Dzisiaj jest taki czas, że trzeba inwestować w samych siebie, który będzie procentować za parę lat. Mój syn, który kończył Politechnikę Poznańską, zawsze narzekał, że jego koledzy mogą sobie chodzić gdzie chcą, bo studiowali kierunki humanistyczne. A on musiał na politechnice poświęcić dużo więcej czasu od nich, żeby zdobyć określoną wiedzę.

Beata Hanyżak podziękowała Piechowiakowi za pozytywne reakcje na jej prośby i potrzeby. – Mamy szczęście do dobrych ludzi, którzy otaczają tę szkołę. Mamy też szczęście do dobrego grona pedagogicznego na czele z panią dyrektor, które jest pełne zapału do realizacji różnych projektów. No i mamy szczęście do was, uczniów, że chcecie się uczyć w naszych szkołach powiatowych.

Lech Żak wrócił pamięcią do czasów, gdy był uczniem wronieckiego technikum: – Renoma tej szkoły wzięła się z kadry nauczycielskiej. Przedmioty zawodowe wykładali trzej wykładowcy z Politechniki Poznańskiej i poziom nauczania podnieśli bardzo wysoko. Rosną tutaj wokół drzewa, które tutaj sadziłem.

Zaznaczył, że równie dobrą ofertę Enei dla uczniów techników ma tylko jeszcze jedna szkoła w Polsce, w Nowej Soli. Jej uczniowie są często zatrudniani jeszcze zanim ją skończą. Szczegóły patronatu we Wronkach uzgadniano kilka dni wcześniej. W dniu podpisania listu nie było jeszcze ustalone, czy Enea Operator obejmie patronat nad istniejącą klasą, czy ogłosi nabór do nowej.

– Klasa objęta naszym patronatem technicznym może liczyć na nasze wsparcie edukacyjne i merytoryczne oraz na współfinansowanie. Uczniów takich klas nawet ubieramy i wyposażamy w wysokiej klasy tablety, z których uczniowie korzystają we wspólnie wypracowanym programie edukacyjnym, włącznie z naszymi inżynierami i szkolną kadrą dydaktyczną. Oczywiście zapraszamy do współuczestnictwa w życiu firmy. Od pierwszej klasy będzie uczestniczyć w praktykach, stażach i konferencjach. Zawsze liczymy, że jak najwięcej z was trafi do nas, czy to do spółki Enea Operator, czy spółek mniejszych w grupie kapitałowej, których jest wiele. Mamy miejsce dla młodych zdolnych ludzi wywodzących się z naszych szkół – zaznaczał Michał Cebula. – Najlepsi uczniowie w naszej klasie patronackiej zostaną objęci programem stypendialnym – dodał chwilę później. Dyrektor Monika Kozber kilka razy powtarzała, że trzyma za słowo wszystkich obiecujących.

Goście zwiedzili wybrane klasy, gdzie uczniowie korzystają ze sprzętu szkoleniowego sfinansowanego przez Grupę Enea. Uczeń klasy 2eu Filip Białyński przedstawił im turbinę wiatrową swojego pomysłu, która zajęła 5. miejsce w „Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023” Polskiej Grupy Energetycznej w kwietniu 2023 r. Olga Spychała z klasy 3i i Maciej Pryszczewski 4um zaprezentowali film, który przygotowali na konkurs „Dobre nawyki oszczędzania” w czerwcu ogłoszony przez Eneę. Dzień wcześniej zdobyli w tym konkursie 5. miejsce, uzyskując dla szkoły nagrodę wysokości 2000 zł.

Na dziedzińcu szkoły stał furgon VRbus Training, w którym mieścił się pokój treningowy. Chętni zakładali specjalne gogle, a ręce brali manipulatory. Oba urządzenia na niby przenosiły ich do wybranych budynków infrastruktury energetycznej, gdzie mieli rozwiązać techniczny problem lub kilka naraz.

RB

Foto u góry: List intencyjny podpisywali (od lewej) Michał Cebula, Katarzyna Jarzębińska i Monika Kozber

Poprzedni
Następny