15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Uczniowie z Kaźmierza wzięli udział w ciekawym projekcie

Stawiają na języki obce

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczą w ciekawych projektach językowych, gdzie język angielski jest wiodącym językiem komunikacji.

Na początku listopada młodzież z kaźmierskiej podstawówki, wraz z opiekunkami Ewą Maćkowiak i Beatą Zdunek, wzięła udział w warsztatach językowych EuroWeek zorganizowanych w Kotlinie Kłodzkiej. Zajęcia  prowadzone były w języku angielskim przez wolontariuszy z Włoch, Azerbejdżanu, Filipin, Grecji, Albanii i Ukrainy.

– W drodze do Różanki odwiedziliśmy miasto partnerskie Kaźmierza – Bystrzycę Kłodzką. W Muzeum Filumenistycznym mieliśmy okazję podziwiać historię zapałek, a spacerując uliczkami tego urokliwego miasta widzieliśmy najważniejsze punkty na mapie Bystrzycy – relacjonują opiekunki. – W przerwach między intensywną pracą w grupach, tworzeniem projektu aplikacji, czy parodii znanych filmów i bajek odwiedzaliśmy ciekawe miejsca. Naszym udziałem było nocne zwiedzanie zamku w Międzylesiu –  tylko przy blasku lampionów. W Międzygórzu widzieliśmy zaporę rzeczną, a następnie, po krótkim spacerze w pięknych okolicznościach przyrody, podziwialiśmy wodospad Wilczki. Dodatkową atrakcją była też wizyta w lokalnym muzeum w Różance. W trakcie warsztatów zastanawialiśmy się, dlaczego język angielski jest ważny i użyteczny?

Wszystkie aktywności młodzieży przeplatane były wspólnym śpiewem, tańcem i grami integracyjnymi. Każdy uczestnik miał też możliwość zaprezentowania swojego talentu indywidualnie lub w grupie – ćwiczono  tym samym elementy autoprezentacji i przełamywania strachu przed wystąpieniem publicznym.

– Odpowiadaliśmy też na pytane, czym jest komunikacja, jakie są jej rodzaje i jak ważna jest w naszym życiu? Ponadto uczenie się na błędach innych, współpraca w jednej, dużej grupie, przestrzeganie określonych zasad to wyzwania, którym również musiała sprostać młodzież – mówią anglistki.

Co istotne, wszystkie te aktywności wymagały od uczniów komunikowania się tylko w języku angielskim. Wspólnie z uczniami z kaźmierskiej podstawówki pracowały też szkoły z miejscowości Raciszyn, Bielsko-Biała, Malechowo, Smroków. Nastolatki, które wzięły udział w wyjeździe podkreślały po powrocie, że bardzo ważną kwestią udziału w warsztatach była możliwość użycia języka obcego w praktyce.

Pod koniec listopada natomiast młodzież miała natomiast możliwość uczestniczyć w 90-minutowych spotkaniach z native speakerami z USA. Pierwszego dnia warsztatów z Maureen i Markiem Polczynskimi spotkali się uczniowie klas ósmych. Na początku uczennice z klasy 8A przedstawiły prezentację o szkole, następnie oprowadziły gości po budynku. Uczniowie opowiadali o szkole, odpowiadali na pytania. Jak podkreślają Ewa Maćkowiak i Beata Zdunek, poradzili sobie w tej roli doskonale!

Goście z kolei przybliżyli młodzieży swój kraj. Uczniowie mieli możliwość rozwiązywania zagadek dotyczących różnic i podobieństw pomiędzy USA i Polską. Rozmawiali o geografii, historii czy motoryzacji. Była również mowa o pierwszych Polakach, którzy przybyli do USA. Uczniowie mieli też okazję nauczyć się zwrotów używanych w codziennym, potocznym języku przez Amerykanów oraz kilku nowych idiomów.

Maureen i Mark chętnie odpowiadali na pytania uczniów dotyczące życia i obyczajów panujących w Stanach Zjednoczonych. Niektóre grupy nauczyły się również tradycyjnego tańca.

Drugiego dnia spotkania z Maureen i Markiem miały klasy 6 i 7. Uczniowie dowiedzieli się gdzie mieszkają ich goście, co jedzą i  z czego słynie Milwaukee. Poznali kilka różnic w słownictwie. Dla uczniów i nauczycieli była to bardzo ciekawa  przygoda językowa.

 

(red.)

FOTO: Uczniowie z Kaźmierza przed Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Klodzkiej

 

Poprzedni
Następny