Święto tańców polskich po raz ósmy we Wronkach
Od 21 do 23 października w centrum uwagi znalazły się wydarzenia w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 we Wronkach. Odbywał się tam VIII Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Wielkopolski Bat”.
Organizatorami turnieju były Wronieckie Stowarzyszenie Kultury, Wroniecki Ośrodek Kultury, Zespół Tańca Polskiego „Wronki” (wcześniej znany jako „Marynia”) i polska sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).
Przebieg turnieju wciąż można sobie przypomnieć, oglądając archiwalne transmisje w serwisie YouTube, które współprowadziła znana z telewizji TVN, a dziś niezależna prezenterka Diana Kautz. Dopytywany przez nią Jan Galasiński z Zespołu Tańca Polskiego „Wronki” wspominał, jak doszło do organizacji pierwszego turnieju dla 50 par z całej Polski: – Po kilku latach pracy w „Maryni” stwierdziliśmy, że świetnym pomysłem byłoby zarazić młodych ludzi pasją do tańców polskich. Zaczęliśmy z naszymi podopiecznymi jeździć na ogólnopolskie turnieje tańców polskich. W efekcie podjęliśmy decyzję, żeby nie tylko być uczestnikiem turniejów, ale i organizatorem. Od tancerza, przez instruktora, do organizatora!
Hanna Galasińska chwaliła rzeszę instytucji i osób wspierających, a także nieformalną grupę rodziców i przyjaciół zespołu, tworzącą znakomitą atmosferę wokól wronieckiego zespołu. Jan Galasiński dodał: – Co nas najbardziej cieszy i napawa dumą to, że uczestnicy poprzednich edycji „Bata” wracają do nas. Chcą być z nami i miło wspominają czas spędzony we Wronkach.
Nagroda i symbol turnieju, czyli wielkopolski bat, wiąże się ściśle z regionem szamotulskim. Bat występował podczas wesel przed wielu laty i tylko we wprawnych rękach. Wiwatowano na cześć par młodych, właśnie strzelając z bata, co jest wbrew pozorom niełatwą umiejętnością do opanowania.
W sali gimnastycznej SP nr 3 zatańczyło około trzystu osób – sto par w turnieju ogólnopolskim i ponad 60 par w regionalnym. Byli podzieleni na 8 kategorii wiekowych (od siedmiolatków do dojrzałych tancerzy w wieku 55+). Sprawdzali się w tańcach polskich – w krakowiaku, kujawiaku, mazurze i oberku, a młodsze pary dodatkowo w polce. Rywalizacja konkursowa przebiegała także w odkrywanych po czasach zapomnienia tańcach regionalnych: w gołąbku, maryni, rajlendrze, przodku, poniewieranym i wiwacie.
Oprócz gospodarzy (ZTP Wronki) przed sędziami i publicznością wystąpili przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, Stowarzyszenia Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń”, Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa, Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” z Poznania (dorośli i najmłodsi), Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” z Olsztyna, ZPiT „Mali Lasowiacy” ze Stalowej Woli, ZPiT „Łaniki” z Poznania, ZPiT „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław, ZPiT Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”, ZPiT „Kortowo” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ZPiT „Ziemia Lisiecka” z małopolskich Liszków, ZPiT „Szczecinianie”, Wielkopolskiego Klubu Tańców Polskich z Poznania, a także pary niezrzeszone z Bielska-Białej i Gdańska.
Patronat honorowy nad turniejem objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa wielkopolskiego i burmistrz Wronek. Sponsorem głównym turnieju został holding Amica S.A. Swoje cegiełki dołożyły również Starostwo Powiatowe w Szamotułach, Spomasz Wronki (grupa Ferrum), Bank Spółdzielczy Duszniki, KMG Green Energy (e-estimate.pl), Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. we Wronkach, Lasy Państwowe, Eko Logi Team, Kupiec Wroniecki, Lewiatan, YesNET, MP Projekt, kawiarnia i restauracja Chill’i, a także firmy Dakar, Lumar, betoniarnia „Nowak”, piekarnia-cukiernia Anna Kwiatecka, Stemplodruk i Emovies (grupa Xart).
– Ktoś kiedyś powiedział, że kiedy tancerz tańczy, to ziemia pod nim staje się święta. Wroniecka ziemia uświęca się pod stopami tancerzy z Zespołu Tańca Polskiego „Wronki” już od lat. A co roku ta sala wypełnia się atmosferą świętości i piękna dzięki pobytowi tutaj mistrzów tańca polskiego z całej Polski. Jestem zaszczycony, że państwo jesteście z nami – powiedział wiceburmistrz Robert Dorna, rozpoczynając turniej. Autorką cytowanego powiedzenia jest Martha Graham (1894-1991), amerykańska tancerka, nauczycielka tańca i choreografka, jedna z prekursorek współczesnego tańca.
Od sobotniego poranka trwały rundy eliminacyjne, w których wyłoniono najlepszych w poszczególnych tańcach. Sędziowie oceniali pary w sposób niejawny. Zmieniło się w finałach, gdy po każdym tańcu sięgali po kartki z miejscem, które przypisali danej parze – od pierwszego do szóstego. Turniej sędziowały osoby z dużym doświadczeniem instruktorskim, a zwykle wcześniej również tanecznym. Jak oceniali? Głównymi kryteriami oceny są poczucie rytmu tancerzy, muzykalność i wykonanie zgodne z charakterem tańca. Jak powiedział sędzia główny Norbert Późniewski z ponad 15-letnią praktyką: – Trzeba mieć wiedzę i zdać egzamin, żeby zostać sędzią. Ja tańczyłem wiele lat, od dziecka. Na studiach trafiłem do studenckiego zespołu i zacząłem tańczyć w turniejach. No i to przede wszystkim wymaga dużo pracy, żeby osiągnąć to, co się chce. – Ocenił, że poziom uczestników wronieckiego turnieju był tak wysoki i wyrównany, że nie ułatwiało to pracy sędziom. Podkreślał, że pary po dżentelmeńsku rywalizowały tylko na parkiecie, a po zejściu w kuluary pięknie rozkwitały znajomości i przyjaźnie.
Uroczyste otwarcie sobotniej gali nastąpiło o godz. 16 wspólnie odtańczonym polonezem. W jej trakcie Hanna i Jan Galasińscy otrzymali z rąk Jarosława Maciejewskiego, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Jest to najwyższe wyróżnienie nadawane od 2000 roku przez samorząd wojewódzki osobom, instytucjom i organizacjom, które wnoszą wybitny wkład w rozwój gospodarczy, naukowy, kulturalny i społeczny regionu. Warto wspomnieć, że jednym z punktów gali było specjalne podziękowanie dla instruktorów, którzy na co dzień pracują z tancerzami. W niedzielę 23 października oglądano pokazy kar mazurowych, finały tańców regionalnych i galę finalistów turnieju.
Przez weekend za widownią w hali sportowej SP nr 3 można było podziwiać wystawę strojów wielkopolskich przygotowaną przez Piotra Kulkę (eksperta polskiej sekcji CIOFF, regionalisty i kierownika Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”) przy współpracy z Wielkopolską Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. – Bardzo się cieszymy, że taka wystawa powstała i ujrzała światło dzienne właśnie we Wronkach – powiedziała prowadząca galę Violetta Gumna z WOK.
Wystawa powstała na prośbę organizatorów „Wielkopolskiego Bata”. – Region wielkopolski jest najbogatszy, jeśli chodzi o kulturę ludową, w tym o kulturę strojów – stwierdził Piotr Kulka, dodając, że udało się pokazać unikatowe dziś kostiumy subregionalne i lokalne, wypożyczone od właścicieli, niekiedy przekazywane w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Były wśród nich również repliki znalezisk strychowych, w których ktoś roztropny na szczęście dostrzegł wartość historyczną, mimo zniszczeń dokonanych przez czas i mole, zamiast bezrefleksyjnie wyrzucić do śmieci. To właśnie na tej wystawie opierała się piątkowa prelekcja „Różnorodność wielkopolskich strojów ludowych”, towarzysząca wronieckiemu turniejowi, obok Ogólnopolskich Warsztatów Polskich Tańców Narodowych.
W lutym 2023 r. w sali gimnastycznej SP nr 3 we Wronkach ma odbyć się jubileuszowa gala z okazji 30. rocznicy utworzenia Zespołu Folklorystycznego „Marynia”, a od 2021 r. występującego pod nazwą Zespół Tańca Polskiego „Wronki”.
RB
Lokaty członków ZPT „Wronki” w turnieju
Turniej ogólnopolski
Kategoria 1:
- miejsce – Olga Przybyszewska i Piotr Nowak
Kategoria 2:
- miejsce – Nina Golba i Michał Kaźmierczak (klasa C)
- miejsce – Karolina Kalemba i Miłosz Anioł (klasa B)
Kategoria 3:
- miejsce – Olga Piaskowska-Niszczak i Mateusz Matuszak (OPEN)
Kategoria 4:
- miejsce – Amelia Góral i Daniel Zastróżny
- miejsce – Zuzanna Jezierska i Mateusz Solarski
Kategoria 5:
- miejsce – Nadia Matuszak i Tomasz Dwóżnik (klasa A, zajęli również 4. miejsce w klasie OPEN)
Kategoria 6️:
- miejsce – Jagoda Michałek i Michał Podgórski
Turniej regionalny
Kategoria 1 (gołąbek):
- miejsce – Olga Przybyszewska i Piotr Nowak
Kategoria 2 (gołąbek):
- miejsce – Karolina Kalemba i Miłosz Anioł
- miejsce – Nina Golba i Michał Kaźmierczak
- miejsce – Gabriela Starzonek i Tobiasz Piasek
Kategoria 3 (marynia):
- miejsce – Olga Piaskowska-Niszczak i Mateusz Matuszak
- miejsce – Zofia Chojan i Adam Nowak
Kategoria 4 (rajlender):
- miejsce – Zuzanna Jezierska i Mateusz Solarski
- miejsce – Amelia Góral i Daniel Zastróżny
W rozgrywkach brali również udział Julia Krzyżaniak i Bartosz Kalemba.
Kategoria 5 (przodek i poniewierany)
- miejsce – Jagoda Michałek i Michał Podgórski
- miejsce – Nadia Matuszak i Tomasz Dwóżnik
Turniej „O Wielkopolski Bat” potrafił uskrzydlić uczestników. Ci młodsi i lżejsi łatwiej tracili kontakt z podłogą