Na lądzie, na wodzie i w powietrzu
Jedenaście jednostek ochotniczych straży pożarnych z powiatów szamotulskiego i międzychodzkiego odebrało w minioną środę promesy na zakup sprzętu, wyposażenia, a także na inwestycje w odnawialne źródła energii. Uroczystości z udziałem wojewody wielkopolskiego, posłów i samorządowców odbyły się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach.
Środki przeznaczone dla jedenastu jednostek, w tym ośmiu z terenu powiatu szamotulskiego pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. – Są to promesy w ramach ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych. To jest druga część tego programu, mającego na celu dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek ochotniczej straży pożarnej. Drugi program, który związany jest z przyznaniem w dniu dzisiejszym promes dotyczy naboru wniosków z zakresu ochrony powietrza, wspierający działalność straży pożarnej. W tym programie mogły startować zarówno ochotnicze straże, jak też komendy powiatowe i miejskie Państwowej Straży Pożarnej – mówiła prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Jolanta Ratajczak. Oprócz przedstawicieli WFOŚiGW, w uroczystości zorganizowanej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach udział wzięli między innymi posłowie Marta Kubiak i Krzysztof Czarnecki, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu nadbrygadier Dariusz Matczak, radny Sejmiku Wojewódzkiego Adam Bogrycewicz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Jolanta Ratajczak, Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach st. bryg. Ireneusz Pers, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie bryg. Mariusz Trajnowski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Szamotułach dh Zenon Pawlaczyk, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu szamotulskiego i międzychodzkiego, radni.
– Dzisiaj spotykamy się w tym miejscu, ponieważ łączy nas kwestia bezpieczeństwa. Ta uroczystość nie byłaby możliwa gdyby nie dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dziękuję paniom prezes za to, że pomimo realizowania tak wielu zadań, potrafią wygospodarować środki, aby wspierać ochotnicze straże pożarne. Wszyscy wiemy, że sprzęt jest istotną częścią, ale czynnik ludzki jest najważniejszy. To wy tworzycie ochotnicze straże pożarne, to wy wyjeżdżacie, to wy ratujecie nasze mienie, życie i zdrowie. Życzę wszystkiego dobrego. Niech św. Florian nad wami czuwa – zwracała się do uczestników uroczystości poseł Marta Kubiak. Do druhów zwracał się także poseł Krzysztof Czarnecki.
– Wiem, że te środki finansowe, które otrzymujecie, zostaną dobrze zagospodarowane. Ale też pewnie państwo oczekujecie na dalsze wsparcie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznacza duże środki na poprawę bezpieczeństwa, również przeciwpożarowego. Strażacy tak naprawdę nie tylko gaszą pożar, ale mają wiele innych obowiązków, które muszą spełniać, aby dbać o nasze bezpieczeństwo – mówił poseł Krzysztof Czarnecki. Parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości dziękował komendantowi wojewódzkiemu PSP Dariuszowi Matczakowi oraz samorządowcom za umiejętne pozyskiwanie sprzętu, a przede wszystkim samochodów do jednostek strażackich. Podziękowania na ręce komendanta wojewódzkiego składał także wojewoda Michał Zieliński. – Dziękuję za tą współpracę, którą na co dzień podejmujemy na terenie całego województwa. Tych wyzwań, którym – mam takie przekonanie – podołaliśmy w minionych kilkudziesięciu miesiącach było wiele. Począwszy od pandemii poprzez organizacje punktów wymazowych, punktów szczepień czy też pomoc w relokacji uchodźców, którzy licznie docierali na teren Wielkopolski. Bez działania funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, bez wsparcia druhów z OSP nie byłoby to możliwe i tak efektywne. To są te sytuacje kryzysowe, które występują tak ekstraordynaryjnie. Ale mamy też inne zdarzenia jak wichury, czy zdarzenia na wodzie. Kiedyś mówiło się tak o wojsku polskim, że są na lądzie, na wodzie i w powietrzu. Teraz można tak samo mówić o strażakach – chwalił strażaków wojewoda Michał Zieliński.
Wszystkim, którzy wspierają strażaków dziękował Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu nadbryg. Dariusz Matczak. – Razem z druhami ochotnikami stanowimy trzon zintegrowanej służby ratowniczej kraju. Dziękuję za to uznanie. Dzisiaj druhowie ochotnicy otrzymują środki na rozwój systemu ratowniczo-gaśniczego, na rozwój ochrony przeciwpożarowej. Promesy wręczane są na terenie województwa wielkopolskiego, w różnych miejscach. Dziękuję wszystkim, którzy mają wpływ na to, co dzieję się w naszej zintegrowanej służbie ratowniczej. Dziękuję w imieniu druhów ochotników, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej województwa wielkopolskiego, na ręce naszych posłów. Czujemy to wsparcie i doceniamy. Co najważniejsze, jesteśmy w stanie realizować nasze zadania w sposób jeszcze lepszy, wykorzystując środki finansowe, które płyną do nas. Podziękowania kieruję również na ręce wojewody wielkopolskiego, za to codzienne nasze działanie, wsparcie i to również finansowe. Bez wsparcia finansowego nie bylibyśmy tak sprawną i tak mocnie usadowioną w strukturach ratowniczych zintegrowaną służbą – mówił nadbryg. Dariusz Matczak. Szef wielkopolskiej straży dziękował także samorządowcom. – Ten montaż finansowy nie mógłby być zrealizowany, gdyby nie – z jednej strony – środki budżetu państwa, a po drugiej stronie budżetów samorządów. Dziękujemy, potrafimy to doceniać i potrafimy skutecznie te środki wykorzystać – mówił nadbryg. Dariusz Matczak. Komendant wojewódzki pochwalił się, że w ostatnich kilku latach zakupiono 233 nowe samochody strażackie na terenie Wielkopolski, za kwotę ponad 202 milionów złotych.
Następnie przedstawiciele jednostek ochotniczych straży pożarnych odbierali promesy. W ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych i dofinansowania zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymały je: OSP Góra (powiat międzychodzki), OSP Lubosz (powiat międzychodzki), OSP Mechnacz (powiat międzychodzki), OSP Bytyń (gmina Kaźmierz), OSP Ceradz Dolny (gmina Duszniki), OSP Baborowo (gmina Szamotuły), OSP Koźle (gmina Szamotuły), OSP Przecław (gmina Szamotuły), OSP Krzeszkowice (gmina Szamotuły), OSP Chlewiska (gmina Kaźmierz), OSP Dobrojewo (gmina Ostroróg). Dziesięć jednostek otrzymało promesy na 20.000 zł, na zakup sprzętu oraz ochrony przeciwpożarowej. Jednostka w Dobrojewie otrzymała promesę na 35.000 zł, z wykorzystaniem na instalację fotowoltaiczną.
W drugiej części uroczystości sześciu druhów z terenu powiatu szamotulskiego odebrało decyzję w sprawie przyznania świadczeń ratowniczych. Zgodnie z ustawą przyznawane są one byłym strażakom, którzy co najmniej 25 lat uczestniczyli w działaniach jednostek OSP, a którzy ukończyli 65 rok życia. – Dzisiaj nagradzamy za służbę, w postaci świadczenia ratowniczego sześciu zasłużonych druhów, którzy przez wiele lat pełnili służbę na terenie powiatu szamotulskiego. Uhonorowanie tych druhów to wielka sprawa. Dziękuję parlamentarzystom za wprowadzoną ustawę – zwracał się do uczestników uroczystości komendant wojewódzki PSP Dariusz Matczak. Decyzję o świadczeniu otrzymali: Kazimierz Białasik (OSP Wielonek), Mieczysław Jan Białuski (OSP Ćmachowo), Mirosław Czekalski (OSP Ostroróg), Andrzej Dłużewski (OSP Bytyń), Ireneusz Glanc (OSP Gorszewice) oraz Adam Perz (OSP Gaj Wielki).
Sławomir Chamczyk
Foto: Komendant wojewódzki nadbryg. Dariusz Matczak dziękował seniorom za wieloletnią służbę w szeregach OSP