15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

SEJMIKOWE ABC

JAK  TO  BYŁO …. 

    

  Mijająca 30 kwietnia ponad pięcioletnia  kadencja samorządu terytorialnego, w tym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, jest w podejmowanych strategicznych działaniach  dobra dla zrównoważonego rozwoju Wielkopolski.

Mam  w tych działaniach swój udział, pracując w pięciu komisjach: Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Technicznej (przewodnicząca), Budżetowej (wiceprzewodnicząca), Gospodarki, Strategii i Współpracy Międzynarodowej oraz Kultury.

Wspomnę tylko o jednej  komisji, tej  której przewodniczę. Odbyła ona 62 posiedzenia          i zaopiniowała 623 projekty uchwał, opiniowała wydatkowanie ponad 40 % budżetu województwa, który np. na 2024 rok ma zapisaną kwotę 3,3 mld zł. Komisja m.in. była na budowach mostów, obwodnic, modernizowanych drogach i liniach kolejowych, oceniała pracę poznańskiego lotniska, Kolei Wielkopolskich, przepraw promowych, Wielkopolskich Ośrodków Ruchu Drogowego, zapoznała się z nowoczesnym taborem kolejowym i opiniowała jego zakupy uwzględniając wykorzystanie odnawialnych źródeł energii itd.

Nadto jestem przewodniczącą Rady Społecznej Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii       i Torakochirurgii w Poznaniu, członkiem Rady Społecznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Szpitala Specjalistycznego w Pile. Pracowałam także w Komisji Nagród Marszałka WW oraz Komisji Stypendiów Marszałka WW oraz Komisji Rewitalizacji Miasta Piły I i II kadencji.

Co ważnego, z punktu widzenia społecznego, zrobiliśmy w północnej  Wielkopolsce ?

Na drogach wojewódzkich modernizacje, ronda, obwodnice, ścieżki rowerowe, oświetlenia, mosty, przepusty itd. Wydaliśmy w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim blisko 146 mln zł, w tym na rozbudowę ponad 17 km drogi Huta Szklana – dk 22 Przysieki 78 mln zł (współfinansowanej z gminami Wieleń i Krzyż), a w tym roku rozpoczynamy modernizację 1,5 km ulicy Kościuszki w Czarnkowie za blisko 37 mln zł. W powiecie chodzieskim ponad 19 mln zł,  tym na budowę ronda w Margoninie  ponad 6 mln zł.           W powiecie międzychodzkim 83 mln zł, w tym rozbudowa ponad 10 km drogi Sowia Góra-Międzychód z budową mostu w Międzychodzie za blisko 59 mln zł. W powiecie obornickim 31 mln zł, w tym budowa 1,2 km obwodnicy w mieście Oborniki za ponad 14 mln zł. W powiecie pilskim 67 mln zł, w tym rozbudowa ponad 4 km drogi Wyrzysk – Osiek nad Notecią za 28 mln zł, budowa skrzyżowania w Dolaszewo za blisko 7 mln zł. W powiecie szamotulskim prawie 115 mln zł, w tym budowa ponad 5 km obwodnicy w m. Wronki za 81 mln zł oraz remont 1,7 km drogi w Szamotułach za blisko7 mln zł. W powiecie wągrowieckim  36 mln zł,  w tym remont ponad 4 km drogi Zbietka-Mieścisko za ponad 7 mln zł. W powiecie złotowskim 47 mln zł, w tym rozbudowa blisko 5 km drogi na odcinku Krajenka – dk 10 I etap za 19 mln zł. Przygotowaliśmy i rozpoczynamy budowę obwodnic Rogoźna i Szamotuł. Koleje wzbogaciły się o zmodernizowaną linię Piła – Poznań za ponad 600 mln zł oraz o wiele składów nowego taboru kolejowego.

Wybudowaliśmy Zakład Radioterapii w Pile, aby chorzy onkologicznie nie musieli jeździć do Poznania lub Bydgoszczy. W Starej Łubiance powstało za blisko 30 mln zł nowoczesne Wielkopolskie Samorządowe Centrum Edukacji i Terapii, w którym pobierają edukację zawodową także dzieci i młodzież ze spektrum poalkoholowych zaburzeń rozwojowych, utworzyliśmy Centrum Idei Rodła w Zakrzewie (wspólnie z Gminą), w Osieku nad Notecią rozpoczynamy rekonstrukcję zabytkowego zajazdu za ponad 15 mln zł, finansowaliśmy utworzenie „Kino  za Rogiem” m.in. w Trzciance i Wieleniu, w ramach programu „Szatnia na Medal” wyremontowaliśmy ich wiele przy obiektach sportowych i szkolnych. Pamiętaliśmy  o wielkopolskiej wsi  finansując m.in. budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych za około 100 mln zł, Lokalne Grupy Działania w Pobórce, Złotowie i Czarnkowie, pszczelarzy, nasadzenia roślin miododajnych, Koła Gospodyń Wiejskich, Wielkopolską Odnowę Wsi za kilkadziesiąt milionów złotych,  małą architekturę wsi w ramach programu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”, utworzyliśmy Wielkopolskie Samorządowe Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku z Filią w Pile, itd. W edukacji na programy „Cyfrowa Szkoła 2030” i „Czas zawodowców dla Wielkopolski” tylko w tym roku wydamy blisko 50 mln zł, utworzyliśmy pięć Centrów Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, w tym w Pile,  Wszystkie programy  są realizowane kilka lat. W naszym zainteresowaniu była także ochrona zabytków, infrastruktura sportowa i inne.

Mogłabym takimi informacjami zapełnić wiele stron, ale nie mogę, bo mam limit znaków. W części III, do wydania kwietniowego, napiszę o całej Wielkopolsce, co szczególnie ważnego zrobiliśmy w mijającej kadencji Sejmiku.

Ja w ciągu ponad pięciu lat (z wyłączeniem 1,5 roku covidowego), nie licząc wyjazdów do Poznania, uczestniczyłam w 302 sesjach i innych spotkaniach w gminach bądź powiatach,        i nie zliczę w ilu uczestniczyłam  rozmowach  z mieszkańcami. Bardzo cenię sobie te kontakty, wszak z nich czerpałam wiedzę o potrzebach w województwie. Napisałam też 70 artykułów do lokalnych gazet i miałam różne wystąpienia , m.in. w tv ASTA.

Dzisiaj DZIĘKUJĘ WAM DRODZY  CZYTELNICY, MIESZKAŃCY  PÓŁNOCNEJ  WIELKOPOLSKI, za życzliwość i wsparcie. Za to, że ponad pięć lat temu obdarzyliście mnie mandatem zaufania i wybraliście do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. I wreszcie za to, że poznałam wielu wspaniałych ludzi i mogłam pracować w atmosferze zrozumienia, dając z siebie wszystko, co najlepsze.

dr Mirosława Rutkowska-Krupka

 

 

Poprzedni
Następny