15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Prawie 7 mln zł na zabytki w powiecie

Rozstrzygnięto Rządowy Program Odbudowy Zabytków

Kolejne duże wsparcie na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach trafi z budżetu państwa do samorządów w okręgu pilskim. – To ważny krok w ochronie naszego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Wiele cennych zabytków w regionie będzie miało szansę na odzyskanie swojej dawnej świetności – oznajmia Grzegorz Piechowiak, poseł z naszego okręgu, wiceminister rozwoju i technologii.

Wyniki Rządowego Programu Odbudowy Zabytków ogłosił w piątek 14 lipca premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Pierwszy etap programu, finansowany z budżetem około 2,51 mld zł, został skierowany bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a także do innych podmiotów odpowiedzialnych za opiekę nad zabytkami. Do udzielenia wsparcia zakwalifikowano łącznie ponad 4 800 wniosków. Pieniądze wypłaci Bank Gospodarstwa Krajowego.

Przez wieki gromadziły historię, kulturę i tradycje. Dzięki nim możemy lepiej rozumieć naszą tożsamość, korzenie i rozwój społeczeństwa. Ochrona i rewitalizacja zabytków pomaga zachować naszą historię dla przyszłych pokoleń.

Prace remontowe zostaną przeprowadzone w obiektach sakralnych, użyteczności publicznej, w parkach, pałacach, czy dworkach – informuje poseł Grzegorz Piechowiak.

W całej Wielkopolsce wsparcie otrzyma około 460 projektów o wartości dofinansowań wynoszącej 220 mln zł, natomiast w samym już okręgu pilskim, którego reprezentantem w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej jest Grzegorz Piechowiak, wsparcie zostało przyznane dla blisko 180 projektów – na kwotę około 71 mln zł.

Zabytki są nie tylko materialnym świadectwem przeszłości naszego kraju, ale również ważnym elementem tożsamości. Na przestrzeni setek lat wznoszono te budowle, a teraz naszym obowiązkiem jest o nie zadbać. Rządowy Program Odbudowy Zabytków to jedno z najważniejszych narzędzi, które pozwoli nam na realizację tego zadania – podkreśla poseł  Piechowiak.

W powiecie szamotulskim dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków otrzyma 13 zgłoszonych projektów, a łączna kwota dotacji przekracza 6,8 mln zł. W gminie Duszniki na modernizację budynków i terenu wpisanych do gminnej ewidencji zabytków w Dusznikach oraz Grodziszczku przeznaczonych zostało 1 mln zł. Gmina Kaźmierz otrzyma 980 tys. złotych na restaurację zabytkowego pałacu i parku w Kaźmierzu – etap I. W gminie Obrzycko dzięki dofinansowaniu 78 tys. zł przeprowadzona zostanie konserwacja dachu kościoła pw. św.  Mikołaja w Słopanowie, natomiast miasto Obrzycko kwotą 980 tys. zł wsparte zostaną dwa projekty: prace konserwatorskie i restauratorskie przy budynku zabytkowego ratusza miejskiego  oraz przy zabytkowym kościele parafialnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Gmina Szamotuły otrzyma wsparcie w kwocie 947 000 zł na rewitalizację i ochronę dziedzictwa kulturowego zespołu bazyliki kolegiackiej z XIII wieku w Szamotułach. W gminach Pniewy i Wronki dofinansowane zostaną po dwa zabytkowe obiekty: Pniewy otrzymają 490 tys. zł na renowację elewacji kościoła p.w. Jana Chrzciciela w Pniewach i tyle samo na zakup materiałów budowlanych w celu wymiany pokrycia dachowego (dachówka karpiówka typu staromiejskiego na kościele pw. św. Wawrzyńca w Pniewach), a Wronki – 150 tys. zł na renowację kościoła filialnego pw. Świętej Trójcy i św. Łukasza w Wartosławiu i 686 tys. zł na remont budynku urzędu miasta.

Wreszcie w gminie Ostroróg dotowane będą aż trzy inwestycje: remont biblioteki w Ostrorogu wsparty zostanie kwotą 146 510 zł, remont budynku kościoła w Ostrorogu – 392 tys. zł a remont przedszkola w Bininie kwotą 488 040 zł.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków to program, który wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach zabytków. Pozwoli on uchronić je przed degradacją i niszczeniem, dzięki czemu piękno historycznych miejsc będzie zachowane na kolejne dekady.

Program skierowany został bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie z programu mogło wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2%. Wnioski samorządy składały w jednej z trzech kategorii: do 150 tys., do 500 tys. oraz do 3,5 mln zł.

JM

Poprzedni
Następny