W 2023 roku zwiększy się wybór połączeń
Za tydzień, w poniedziałek 4 lipca, będzie podpisane porozumienie kilku samorządów wielkopolskich, które dołączą do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Jego celem jest rozwój transportu kolejowego na linii Poznań Główny – Wronki. Pod koniec czerwca z jego treścią mogli zapoznać się m.in. wronieccy radni.
Koordynatorem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Pierwsze połączenia kolejowe w ramach PKM ruszyły 10 czerwca 2018 r. na trasach z Poznania Głównego do Nowego Tomyśla, Wągrowca, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego, po kilkunastu latach planowania, przygotowań i podpisania serii porozumień. Z czasem do PKM włączano kolejne odcinki – do Swarzędza (od 6 września 2018 r.), wydłużone do Kostrzyna (2 września 2019 r.), do Obornik, Gniezna i Wrześni (2 stycznia 2020 r.) oraz do Kościana (4 stycznia 2021 r.).
Sygnatariuszami kolejnego dokumentu-porozumienia będą wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, przedstawiciele powiatów poznańskiego i szamotulskiego, miasta Poznań, gmin Wronki, Obrzycko, Szamotuły i Rokietnica oraz stowarzyszenia „Metropolia Poznań”. Celem porozumienia są wspólne działania wspierające rozwój publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej Poznań Główny – Wronki (użytkowanej tam i z powrotem).
– „Rzeczony odcinek zostanie włączony do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej stanowiącej ofertę w ramach wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich organizowanych i dotowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego” – czytamy w tekście porozumienia.
Nasze samorządy będą partycypować w kosztach utrzymywania PKM, chociaż w treści dokumentu znalazł się również zapis: – „Zawarcie niniejszego porozumienia nie skutkuje zaciąganiem zobowiązań finansowych przez strony”. Jeszcze. Do tej pory Urząd Marszałkowski wykładał na funkcjonowanie PKM około 80-85% pieniędzy, gminy 10-15%, a powiaty i miasto Poznań 3,5-6,6%.
To porozumienie ma obowiązywać jego sygnatariuszy przez 3 lata, od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r. Będzie to okres sprawdzający, czy decyzja przynosi pozytywne rezultaty. Na początku 2026 r. porozumienie może być przedłużone na czas nieokreślony lub niezadowolona strona będzie mogła je wypowiedzieć z zachowaniem 9-miesięcznego terminu.
Jakie zalety dla mieszkańców powiatu szamotulskiego będzie mieć dołączenie naszych samorządów do PKM? Zwiększy się wybór i częstotliwość pociągów osobowych kursujących na trasie Wronki – Poznań Główny. Na najbardziej popularnych trasach w godzinach szczytu jeżdżą one co 26-35 minut. Już teraz działa strona internetowa „Bus Tramwaj Kolej” oferująca bilety miesięczne, które przykładowo za cenę 392 złotych (bez zniżek) pozwalają kursować z Wronek do Poznania (i z powrotem) pociągiem oraz legalnie jeździć poznańską komunikacją miejską.
RB
FOTO:
Aktywne włączenie kilku samorządów powiatu szamotulskiego do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej jest możliwe w efekcie zakończenia modernizacji linii kolejowej nr 351 (na zdjęciu Stróżki)