
W 79 roku naszej ery erupcja Wezuwiusza zamieniła kwitnące miasto Pompeje w popiół. Dzięki „kosmetycznym” właściwościom lawy wulkanicznej po kilkunastu wiekach okazało się, że Pompeje były miastem ludnym i bogatym. Przypomnę tylko, że w tym samym roku Wezuwiusz wypluł gorące krzemki tlenu, sodu i potasu na miasta Stabie i Herkulanum.
W osiemnastym wieku Pompeje odkryli żądni sławy podróżnicy dla których każdy rodzaj peregrynacji miał charakter edukacyjny. Na początku XIX wieku szwagier Napoleona Joachim Murat rozpoczął pierwsze profesjonalne archeologiczne odkrywki w Pompejach. Kto był w Pompejach koło Neapolu, wie o czym piszę!
Okazuje się, że Pompeje nie są jedynym europejskim miastem o tak zagadkowej i tragicznej przeszłości. W minionym tygodniu pan Andrzej przesłał nam serię zdjęć wykonanych z dachu budynku górującego nad dawną infrastrukturą starej rzeźni i zasłużonej przedwojennej firmy Rebelki. Z perspektywy zdjęć pana Andrzeja Pompeje mają się lepiej. W maju 2022 roku pisaliśmy o tym, że w centrum miasta rozpada się zabytkowa manufaktura i nie ma woli aby ją zburzyć lub zrewitalizować. Ten stan będzie trwał prawdopodobnie tak długo, aż nie zmieni się główny archeolog miasta Włodzimierz Kaczmarek. Pozdrawiam.
Waldemar Górny
FOTO: Stara rzeźnia w Szamotułach popada w coraz większą ruinę