XXI konkurs Literacki o Złotą Wronę
W piątek 7 czerwca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wronki rozdano tegoroczne Złote, Srebrne i Brązowe Wrony. Pierwszy raz w historii konkursu ptasie statuetki powędrowały również do pełnoletnich autorów.
W 2024 r. uczestnicy mieli czas, żeby napisać teksty na temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na naszą przyszłość. A potem jurorzy płacili pewną „cenę psychologiczną”, czytając utwory, w których przeważały pesymistyczne wizje, niekiedy wręcz wciskające w fotel, chociaż w finale zawierające też okruchy nadziei…
W 2024 r. uczestnicy mieli czas, żeby w kwietniu i maju napisać teksty na temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na naszą przyszłość. A potem jurorzy płacili pewną „cenę psychologiczną”, czytając utwory, w których przeważały pesymistyczne wizje, niekiedy wręcz wciskające w fotel, chociaż w finale zawierające też okruchy nadziei.
Otrzymując zaproszenie na galę konkursową, autorzy wiedzieli tylko tyle, że otrzymają nagrodę, ale do samego końca tajemnicą pozostawało – czy wyróżnienie, czy wronę? W kategorii najmłodszych uczestników – uczniów klas III-V – Złotą Wronę otrzymała Helena Narkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Przyborowie za tekst o przyjaźni dziewczynki z androidką. Jej nauczycielką prowadzącą jest Natalia Sobczak. Srebrna Wrona – za ostrzegawczą opowieść o podróży w przyszłość – trafiła do Marii Lendzion z tej samej szkoły i spod tej samej kurateli. Uczennica Szkoły Podstawowej w Grzebienisku, Marcelina Szofer, otrzymała Brązową Wronę za opowieść o niezapomnianym rejsie. Jej nauczycielką prowadzącą jest Weronika Krupa.
Wyróżnienia otrzymali uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach Mieszko Walter – za dowcipną ideę drużyny „Androidy Szamotuły” – któremu towarzyszyła nauczycielka prowadząca Aneta Domańska-Lembicz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 we Wronkach Kornelia Sydor – za sensacyjną historię o buncie maszyn – z nauczycielką prowadzącą Kingą Łusiewicz oraz uczennica Szkoły Podstawowej w Sędzinku Julia Łukaszyk – za opowieść o tęsknocie za dawnym światem – z nauczycielką prowadzącą Katarzyną Bartos.
W kategorii uczniów klas VI-VII jury przyznało Złotą Wronę za opowieść o marzeniach androidów napisaną przez Alicję Kingę Frankowską ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Wronkach (nauczyciel prowadzący Paweł Bocian). Srebrna Wrona trafiła w ręce Franciszka Kasperskiego ze Szkoły Podstawowej w Przyborowie (nauczycielka prowadząca Anna Zawodni-Narkiewicz) za niezwykły tekst „Sen o niemamie”. Uczeń SP nr 1 we Wronkach, Marcel Mrowiński otrzymał Brązową Wronę za tekst o tym, że sztuczna inteligencja nie jest w stanie zastąpić człowieka. Jego nauczycielką prowadzącą jest Kinga Łusiewicz
W tej kategorii wiekowej jurorzy przyznali wyróżnienia Antoniemu Lendzionowi ze SP w Przyborowie (nauczycielka prowadząca Anna Zawodni-Narkiewicz) za opowieść o pragnieniu wolności i Krzysztofowi Zielińskiemu z SP nr 1 we Wronkach (nauczycielka prowadząca Kinga Łusiewicz) za opowieść o tragicznym końcu.
Wśród uczniów szkół średnich nagrody rozeszły się między uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Szamotułach i Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wlkp. we Wronkach. Złotą Wronę przyjął z satysfakcją Oskar Stromczyński z ZS nr 1 we Wronkach (nauczyciel prowadzący Łukasz Majchrzak) za tekst pt. „Hybrydoma, Współistnienie, Anamneza”. Srebrna Wrona trafiła do Aleksandry Sadek z I LO w Szamotułach (nauczycielka prowadząca Elżbieta Mizgalska) za tekst o sztuce metalowych owiec, a Brązowa Wrona – do Amelii Paszyk, także z I LO w Szamotułach (nauczycielka prowadząca Natalia Szulc) za historię o przyjaźni i policji przyszłości.
Wyróżnienia przyznano Makaremu Nowierskiemu (I LO w Szamotułach, nauczycielka prowadząca Elżbieta Mizgalska) za tekst „Niekomfortowy komfort”, Małgorzacie Skrzypek (I LO w Szamotułach, nauczycielka prowadząca Elżbieta Mizgalska) za referat o XXI wieku, Darii Gorący (I LO w Szamotułach, nauczycielka prowadząca Natalia Szulc) za futurystyczną historię o spotkaniu grupy przyjaciół, Gabrieli Nowickiej (I LO w Szamotułach, nauczycielka prowadząca Natalia Szulc) za historię o prawdziwej wierze w marzenia, Antoninie Janickiej (I LO w Szamotułach, nauczycielka prowadząca Natalia Szulc) za tekst „Organizacja Obrońców Sztuki” i Nikodemowi Lendzionowi (ZS nr 1 we Wronkach, nauczyciel prowadzący Łukasz Majchrzak) za pamiętnik japońskiego inżyniera.
Nagrodę specjalną imienia Agnieszki Bartol – dla prawdopodobnie właśnie wschodzącej gwiazdy literatury – jury przyznało Magdalenie Biniak z SP nr 3 we Wronkach, za tekst pt. „KAROL, czyli Kosmiczno-Automatyczny Robot Ograniczony Liczebnie”. Jej nauczycielką prowadzącą jest Katarzyna Szablewska.
Organizatorzy konkursu pozytywnie zareagowali na sugestie, żeby wprowadzić kategorię dorosłych. Wielu z nich pisze do szuflady i nie miało nadarzającej się okazji, żeby pokazać je światu. W tej kategorii Złotą Wronę przyznano Marlenie Woźniak za dywagacje o końcu świata. Wyróżnienia otrzymali Witold Woźniak (mąż laureatki) za opowieść o właściwych wyborach, Aneta Domańska-Lembicz za tekst o naturze świadomości, tożsamości i człowieczeństwa oraz Karolina Biała za post-apokaliptyczną wizję przyszłości.
Laureaci mieli swoje 5 minut chwały, zaproszeni na honorowy fotel do przeczytania fragmentów swoich tekstów. Oprócz statuetki wrony siedzącej na drzewie otrzymywali wyjątkową książkę – drugi zbiór prac laureatów wronieckiego konkursu z lat 2019-2023, który powstał przy współpracy z Wytwórnią Kreatywną. Jest to kupienia we Wronieckim Ośrodku Kultury.
RB