15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Jubileusz wronieckich rzemieślników

Honorowe odznaczenia za zasługi dla rzemiosła

Wrzesień stał pod znakiem obchodów 40. rocznicy Cechu Rzemiosł Różnych we Wronkach. Goście z siostrzanych organizacji zjechali z całego województwa. Na gali w hotelu „Olympic” przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu przekazali odznaczenia naszym rzemieślnikom.

Pierwsze znane i pisane wzmianki o wronieckim cechu pochodzą z 1887 r. Wówczas organizacja nosiła nazwę „Cech Przemysłu i Rzemiosła”. Ostatnie protokoły posiedzeń zarządu pochodzą z 1936 r. Później brakuje informacji potwierdzających działalność cechu do wybuchu II wojny. Po jej zakończeniu nie wznowiono działalności. Wronieccy rzemieślnicy należeli do Cechu Rzemiosł w Szamotułach, a po reformie administracyjnej w 1975 r. w Czarnkowie.

W końcu postanowili wziąć sprawy formalne w swoje ręce. Pierwsze zebranie walno-założycielsko-wyborcze Cechu Rzemiosł Różnych we Wronkach odbyło się w listopadzie 1982 r.

W marcu 1985 r. oddano do użytku Rzemieślniczy Dom Kultury z kręgielnią z piwnicy przy ul. Myśliwskiej, budowany od połowy 1982 r. m.in. za pieniądze z dobrowolnej zbiórki wśród rzemieślników. W maju 1987 r. w kościele parafialnym św. Katarzyny nastąpiła uroczystość poświęcenia sztandaru cechowego.

Polska Ludowa gnębiła prywatną inicjatywę, ale nowa rzeczywistość gospodarcza lat 90. również dała się rzemieślnikom dotkliwie we znaki. Wielu musiało pozamykać swoje warsztaty i wroniecki cech popadł w okres stagnacji. Budynek z kręgielnią przy ul. Myśliwskiej przejęła gmina Wronki, a dziś jego pierwotna bryła jest częścią noclegową hotelu „Olympic”.

W 1996 r. niewielka grupa rzemieślników-ocaleńców z Cechu Rzemiosł Różnych we Wronkach zaczęła zabiegi o przejęcie (w rozliczeniu za Rzemieślniczy Dom Kultury) gminnego budynku przy ul. Krętej 9, wcześniej należącego do nieistniejącej już Spółdzielni Ogrodniczej, uszkodzonego w pożarze. W grudniu 1997 r. podpisano akt notarialny. Cech powoli zaczął urządzać się w nowym miejscu, zaczynając od gruntowego remontu pomieszczeń.

W listopadzie 2004 r. nastąpiło poświęcenie insygniów cechowych. Podczas 25. rocznicy założenia cechu w 2008 r. sztandar został odznaczony Honorową Odznaką Rzemiosła. W trakcie uroczystości 35. rocznicy utworzenia cechu na sztandarze zawisł srebrny medal im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla rzemiosła polskiego”.

Do Cechu Rzemiosł we Wronkach należy blisko 50 rzemieślników szkolących uczniów w kilkunastu zawodach (w kolejności alfabetycznej) – blacharz samochodowy, cukiernik, dekarz, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektryk, fryzjer, kucharz, lakiernik samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych. monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz, operator obrabiarek skrawających, stolarz i ślusarz.

 

Gala w hotelu „Olympic”

Obchody jubileuszu czterdziestolecia rozpoczęły się w sobotę 24 września mszą świętą w kościele pod wezwaniem świętej Katarzyny we Wronkach, którą odprawił ks. proboszcz Janusz Małuszek. Po nabożeństwie, przed godziną pierwszą po południu, na dziedzińcu kościoła uformował się pochód, który wyruszył na rynek, prowadzony przez mażoretki „Miraż” i Wroniecką  Orkiestrę Dętą, która zadbała o muzykę na żywo.

Korowód był długi, gdyż do Wronek przyjechały delegacje siostrzanych cechów z całego województwa, przedstawiciele władz samorządowych i współpracujących instytucji, rzemieślnicy i przyjaciele wronieckiego cechu. Na rynku delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Ku czci i chwale poległym za wolność Ojczyzny”. Potem pochód przeszedł w asyście policji i straży miejskiej ulicą Zwycięzców, kładką i ulicą Leśną do hotelu „Olympic”, gdzie około godz. 14:00 rozpoczęła się rocznicowa gala prowadzona przez Sławomira Śniegowskiego. W jej trakcie wręczono odznaczenia. Niektórzy rzemieślnicy byli zapraszani na scenę kilka razy.

Srebrne odznaczenia Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu „Za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego” otrzymali Patrycja Brzozowska, Wioleta Majchrzak, Kazimierz Perz, Emilia Szmyt i Sławomir Śniegowski. Złote odznaczenia „Za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego” trafiły na ręce Macieja Kaczmarka, Grażyny Kęsej, Stanisława Lisa, Remigiusza Przewoźnego i Jarosława Śniegowskiego.

Laureatami srebrnych odznaczeń „Za szkolenie uczniów w rzemiośle” zostali Henryk Bartkowiak, Lidia Forbrich, Grzegorz Grupiński, Florian Hały, Arkadiusz Kijek, Anna Kwiatecka, Tomasz Ławniczak, Zbigniew Orzechowski, Remigiusz Przewoźny, Marian Stańko, Jarosław Śniegowski, Henryka Tomczak i Marek Wrembel.

Honorową Odznakę Rzemiosła otrzymali Henryk Bartkowiak i Florian Hały. Srebrny medal im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla rzemiosła polskiego”, przyznawany przez zarząd Związku Rzemiosła Polskiego, przypadł w udziale Andrzejowi Haakowi (nieobecny), Piotrowi Hoffmannowi i Romanowi Nawrotowi, a jego złota wersja Antoniemu Spychale i całej organizacji Cechu Rzemiosł Różnych we Wronkach. Bardzo prestiżową w Wielkopolsce, honorową odznakę „Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej” otrzymał Piotr Frank. Co roku izba przyznaje go tylko dziesięciu osobom.

Przed oczytaniem listu gratulacyjnego wicestarosta szamotulski Rafał Zimny wspominał swoje dziecięce lata spędzone na podglądaniu pracy dziadka – krawca z ulicy Sukienniczej w Toruniu. Był również wuj-rzemieślnik – szewc z ulicy Szewskiej w tym samym mieście. Burmistrz Mirosław Wieczór podziękował kierowniczce cechu Grażynie Kęsej za 15 lat udanej współpracy, pogratulował wyróżnionym i dodał: – Chcę podziękować wam za szacunek, jakim darzycie siebie i innych.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 we Wronkach, Sławomir Barszczewski powiedział: – Doskonale wiecie, jak trudno jest wykształcić młodego człowieka w zawodzie. Najtrudniejszym jest mu uzmysłowić, że dobry fach w ręku to rzecz nieoceniona. Drodzy państwo, zamiast zająć się kształceniem młodych ludzi, często musicie się borykać ze zmieniającymi się lawinowo przepisami dotyczącymi kształcenia zawodowego. Dzięki tej dobrej współpracy między biurem cechu a szkołą udaje się nam to wszystko połączyć w jedną, spójną całość. Pochwalił wronieckich rzemieślników za przygarnięcie młodzieży, która wyemigrowała z ogarniętej wojną Ukrainy, mimo bariery językowej.

 

Zastępca prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu i prezes Cechu Rzemiosł Różnych w Złotowie Karol Pufal wspominał przeszłość i wyraził obawy co do przyszłości: – W części byłem świadkiem tego, co przeżył samorząd gospodarczy rzemiosła wronieckiego przez te 40 lat. Pamiętam utratę pierwszego domu rzemiosła i duży wysiłek włożony w odbudowę obecnej siedziby na ul. Krętej. Trudno było zachęcić wronieckich rzemieślników, żeby ponownie przystąpili do cechu. Dzisiaj rzemiosło jest trochę inne niż 40 lat temu. Piekarze nie kopcą, bo mają elektryczne piece. Podobnie jest z mechanikami samochodowymi i budowlańcami. Nikt dziś nie miesza zaprawy ręcznie. Mamy różne maszyny do tego, ale potrzebna jest do nich energia elektryczna. Co będzie jutro, nie wiemy. Jesteśmy w głębokim kryzysie wywołanym przez różne czynniki. Życzę wszystkim rzemieślnikom, aby te trudne czasy przetrwali. Przeżyłem niejedne trudne czasy i rzemiosło zawsze ratowało gospodarkę. Mam nadzieję, że teraz również tak będzie.

 

W przerwach między kolejnymi częściami gali wystąpili mistrzowie tańca towarzyskiego Nicola Beze i Marcel Świniarski ze Szkoły Tańca i Ruchu Lorenzo. Po wręczeniu gościom upominków przygotowanych przez gospodarzy gali zaproszono ich na poczęstunek i koncert z udziałem Piotra Hoffmanna z górką Natalią oraz Moniki Kijek.

W holu hotelu ustawiono część wystawy poświęconej wielowiekowej działalności rzemieślników we Wronkach, którą można od 2 października – już w całości – oglądać w Muzeum Ziemi Wronieckiej.

 

Organizację gali oraz imprez towarzyszących wsparli sponsorzy – główny patron obchodów Urząd Miasta i Gminy Wronki, Wroniecki Ośrodek Kultury, Muzeum Ziemi Wronieckiej, nasz holenderski przyjaciel Wim Spruit (Beverwijk), Amica Wronki S.A., Kupiec Wroniecki, TROL InterMedia Sp z o.o., Dynaxo Sp z o.o., Spomasz Sp z o.o., Olympic Sp z o.o., Bank Spółdzielczy Wronki, Starostwo Powiatowe w Szamotułach, „Gerpol” Gerard Koput, Mila Spółka z o.o., Betoniarnia Nowak Sp z o.o., PPHU „Tekopak” Wronki, Elmax Group Sp z o.o., Kopras Sp z o.o., Rafex Sp. j., „Inwestor” Wronki, „Gebar” Eugeniusz Barłóg, Firma Handlowo-Usługowa „Plantex” Rafał i Mariusz Jeziorni, „Szczotex” Piotr Kita, przedsiębiorstwo „Wroklech”, PPHU Krzysztof Wiśniewski, kwiaciarnia Jan Dudziak i portal „Moje Wronki”.

RB

 

 

 

Ostatni tego dnia pokaz umiejętności mażoretek „Miraż” przed rozpoczęciem gali w hotelu „Olympic”

 

 

Goście jubileuszu ustawiają się do pamiątkowego zdjęcia na schodach hotelu „Olympic”

 

 

Wronieccy rzemieślnicy wyróżnieni srebrnymi odznaczeniami „Za szkolenie uczniów w rzemiośle”

 

 

– Takiego zaszczytu się nie spodziewałemskromnie przyznał Piotr Frank (pośrodku) nagrodzony honorową odznaką „Kordzik Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej”

 

W pauzach między kolejnymi częściami rocznicowej gali wystąpili mistrzowie tańca towarzyskiego Nicola Beze i Marcel Świniarski ze Szkoły Tańca i Ruchu Lorenzo

 

Poprzedni
Następny