
Talent autorów i pomysłowość wykonania prac budzą
196 prac 35 autorów wpłynęło na IX Konkurs na Haft i Koronkę ogłoszony przez Szamotulski Ośrodek Kultury. To, co odróżnia edycję tegoroczną od poprzednich, to wprowadzenie odrębnej kategorii haftu szamotulskiego. W minioną środę ogłoszono wyniki.
– Naszą intencją jest jak najszersze promowanie dziedzictwa kulturowego ziemi szamotulskiej. Wierne odwzorowywanie haftu na tiulu czy motywów, które znamy z grafik Stanisława Zgaińskiego, to dla nas ważny punkt konkursu i wystawy – podkreśla Piotr Michalak, dyrektor SzOK.
Na tegorocznej wystawie pojawiły się dwa piękne czepki mężatek autorstwa Mirosławy Wachowiak i Jana Wachowiak oraz wiernie odtworzone przez Helenę Prokopczyk na płótnie motywy haftu szamotulskiego. Efekt warsztatów „Urodzeni w czepku”, jakie pod koniec ubiegłego roku prowadziła Halina Krupińska, najstarsza hafciarka ludowa regionu, mistrz tradycji (to ona od kilkudziesięciu lat tworzy czepki i kryzy dla szamotulskiego zespołu folklorystycznego) pokazały na wystawie dwie szamotulanki: Agata Dobak i Milena Buda. Były to ich pierwsze prace wykonane na bawełnianym tiulu, w dodatku formowane na kryzę i czepek szamotulski z bandkami.
– W pozostałych kategoriach podziwiać mogliśmy bogactwo form i technik. Pojawiła się przepiękna snutka golińska, frywolitka, wykonane w różnych technikach szydełkowe formy, bardzo oryginalne koronki irlandzkie i rumuńskie, hafty płaskie: od uroczych małych tamborków dekoracyjnych po piękne duże obrusy z motywem pałuckim, czy ludowy strój krajeński, hafty krzyżykowe i niezwykle misterna koronka klockowa – także w nowej konkursowej kategorii – dodaje Michalak.
Talent autorów, pomysłowość i jakość wykonania prac budzą podziw. Jury w składzie:
Małgorzata Grzelak z Cechu Rzemiosł Włókienniczych w Poznaniu, Maria Voelkel-Brukwicka, specjalizująca się w koronkarstwie absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Monika Romanowska-Pietrzak, kustosz Muzeum – Zamek Górków,
stanęło więc przed niełatwym zadaniem wyłonienia zwycięskich prac. Po długiej naradzie postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.
W kategorii haft szamotulski: I nagroda: Jan Wachowiak, III nagroda: Helena Prokopczyk (II nagrody nie przyznano).
W kategorii haft: I nagroda: Krystyna Ługiewicz, II. Maria Gruchała, III. Irena Zielińska
W kategorii koronka: I. Wiesława Kotarba, II. Zofia Tecław, III. Renata Adamczyk.
W kategorii koronka klockowa: I. Jadwiga Śliwa, II. Beata Babiarz, III. Maria Sikorska.
Wyróżnienia z nagrodą rzeczową otrzymały: w kategorii haft szamotulski – Mirosława Wachowiak, Milena Buda i Agata Dobak, w kategorii haft – Elżbieta Brzezińska i Teresa Kruczyńska, w kategorii koronka – Irena Nogalska i Daniela Sobkowiak, za snutkę golińską uhonorowano Beatę Szymczak, a za frywolitkę Teresę Musiał.
Wernisaż wystawy IX edycji Konkursu na Haft i Koronkę 2021 odbył się w minioną środę w Szamotulskim Ośrodku Kultury. Nagrody i wyróżnienia wręczył laureatom dyrektor ośrodka. Piotr Michalak gratulując wszystkim uczestniczkom i uczestnikowi konkursu wskazał, że na uwagę zasługują wszystkie prace. Wyrażając podziw dla talentu i pasji zaprosił do udziału w przyszłorocznym, jubileuszowym wydarzeniu.
(mal), SzOK