Wielkie otwarcie przed końcem kadencji
W sobotę 27 kwietnia miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi w jednej z bram garażowych budynku wielofunkcyjnego przy ul. Żniwnej w Ostrorogu. Znajdą się w nim siedzibę Ochotnicza Straż Pożarna, dzienny dom seniora i 30-osobowe kino „Za Rogiem”, ale to dopiero za kilka tygodni.
Powierzchnia użytkowa budynku wynosi blisko 490 m², w tym strażacki garaż 187 m², a część użytkowa 302,95 m² (z czego 50-osobowa sala szkoleniowo-dydaktyczna 90,6 m², a sala kinowa dla 30 osób 61,3 m²). Część sanitarną i socjalną dla strażaków zaprojektowano z myślą o jednoczesnym przebywaniu maksymalnie 18 osób. Przejazdowy garaż wyposażono w dwie niższe i cztery wyższe bramy.
Podpisując umowę w grudniu 2022 r., wykonawca – Zakład Remontowo-Budowlany „Rembud” Krzysztofa Przysieckiego z Sokolników Małych – dostał 17 miesięcy na realizację. We wtorek 14 lutego 2023 r. wkopano kamień węgielny. Wówczas mocno optymistycznie zapowiadano zakończenie prac na jesień 2023 r., chociaż „Rembud” miał termin do lipca 2024 r. Cena wyniosła 3 314 850 zł brutto.
Otwarcie budynku w sobotę 27 kwietnia 2024 r. przyspieszyło o tydzień świętowanie Dnia Strażaka w gminie Ostroróg. Najpierw o godz. 13, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrorogu, rozpoczęła się msza w intencji strażaków. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Kościelną i Żniwną, prowadzeni przez orkiestrę dętą. Proboszcz Krystian Sobczak poświęcił nowy budynek, nie skąpiąc wody.
Burmistrz Roman Napierała powiedział: – Cieszymy się bardzo, że właśnie w tej chwili spełniają się marzenia wielu mieszkańców gminy, a także włodarzy i pracowników ostroroskiego samorządu. (…) Przez wiele lat OSP Ostroróg korzystała z budynku nieprzystosowanego do pełnienia poważnych i odpowiedzialnych zadań. Teraz to się zmieni. Cieszcie się, że ten budynek stanie się waszym drugim domem. (…) Dzisiejszy dzień pokazuje, że wasza praca i poświęcenie zostały docenione. Ja i mój zastępca Janusz Stanke odchodzimy z poczuciem dobrze spełnionej misji. Udało się zrealizować zadanie, które tak bardzo i długo było oczekiwane.
Wyliczając zalety, burmistrz Napierała podkreślił, że budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. To nie jest żadna wyjątkowa cecha, tylko współczesny standard dla budynków użyteczności publicznej. Tego wymagają od projektantów przepisy.
Starej remizie z 1960 r. przy ul. Jana Ostroroga trzeba oddać ździebko sprawiedliwości i zasług. Wzniesiona wielkim wysiłkiem lokalnej społeczności i ubogiej gminy, mniej więcej w 1/4 czynami społecznymi, dobrze spełniała potrzeby strażaków 60 lat temu. Z upływem czasu gabaryty kolejnych samochodów strażackich zaczęły rosnąć, co utrudniało wyjazdy i parkowanie. Bez złożenia bocznych lusterek średni wóz bojowy MAN z 2017 r. nie mieści bezkolizyjnie w bramie starej remizy. Gdy blisko 30 lat temu ostroroska straż dołączyła do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, z roku na rok poszerzały się rodzaje zadań, więc przybywało sprzętu, dla którego zaczęło brakować miejsca. Z tego powodu często iskrzyło między strażakami a ratuszem, szczególnie w kadencji 2014-2018.
Roman Napierała życzył strażakom bezpiecznej służby i ludzkiej życzliwości, po czym dodał: – Podejmując decyzję o tej inwestycji, uwzględniliśmy potrzeby różnych grup wiekowych, a także głosy mieszkańców. Stoję przed państwem z poczuciem dobrze wypełnionego zadania. Jest to ostatnie, tak ważne wydarzenie, w którym uczestniczę jako burmistrz miasta i gminy Ostroróg, dlatego tym bardziej jestem wzruszony.
Podziękował Radzie Miejskiej, swojemu zastępcy Januszowi Stanke (kończącemu pracę po 7,5 roku w Ostrorogu), skarbnik Beacie Szulc, urzędniczkom Karolinie Bloch, Agnieszce Cembrowicz i Agnieszce Kuligowskiej za aprobatę, przygotowanie i koordynowanie zadań inwestycyjnych, druhom ochotnikom, strażakom zawodowcom, wykonawcom oraz inspektorowi nadzoru budowy, którym jest Zbigniew Wleklak. Ciepło wspomniał o dwojgu nieobecnych, ale zasłużonych dla budowy posłach poprzedniej kadencji Sejmu, Marcie Kubiak i Marcinie Porzucku: – Oni dbali o naszą gminę, oni nam pomagali.
Karolina Bloch przypomniała historię OSP Ostroróg, a senator Jan Filip Libicki pogratulował kończącym kadencję burmistrzom Romanowi Napierale i Januszowi Stanke: – Mam okazję stykać się z działalnością pana burmistrza Napierały od 2011 roku, od kiedy działam w tym okręgu wyborczym. Myślę, że otwarcie tej strażnicy jest pięknym ukoronowaniem tych wielu lat jego działalności samorządowej. Marzeniem bardzo wielu mieszkańców i strażaków, które udało się zrealizować na pożegnanie. Nie każdemu się zdarza, żeby zejść ze sceny z tak wspaniałym akordem i zakończeniem. Podziwiam nowoczesność rozwiązań, z którą tutaj mamy do czynienia. W jednym kompleksie będziemy mieli wszystko to, co mieszkańcom Ostroroga jest potrzebne. I seniorom, i miłośnikom filmu, i strażakom. Szczerze mówiąc, pierwszy raz spotykam się z tak kompleksowym rozwiązaniem i tego serdecznie gratuluję. Myślę, że to będzie wzór do naśladowania dla kolejnych samorządów. Życzę nowemu burmistrzowi-elektowi Jarosławowi Liberze, żeby ta uroczystość była dla niego dobrym prognostykiem na to, jak gmina Ostroróg będzie się rozwijać. – Strażakom senator życzył owocnego korzystania z nowego obiektu, ale jednocześnie, żeby akcji ratunkowych było jak najmniej.
Zobaczymy, jak wielofunkcyjność budynku sprawdzi się „w praniu”. Może się okazać, że seans filmowy trzeba będzie przerwać, gdy kilka metrów nad salą kinową trzykrotnie włączy się syrena alarmowa, którą słychać w całym mieście. Na szczęście statystycznie nie będą to częste sytuacje, a ratowanie ludzi jest ważniejsze niż rozrywka.
Starosta Beata Hanyżak życzyła strażakom tyle samo wyjazdów co powrotów: – Gratuluję wspaniałego obiektu. Pamiętam, jak powstawał, jak z panem burmistrzem go oglądaliśmy na różnych etapach budowy. Pan burmistrz mówił, że ma takie marzenie, żeby na koniec jego kadencji ten wielofunkcyjny budynek otworzyć i to się udało. – Pochwaliła Napierałę za dobrą współpracę, zrozumienie i zgodę w kadencji 2018-2024, szczególnie trudnej z powodu pandemii i wybuchu wojny w Ukrainie.
Marzenie burmistrza zostało spełnione. Sobotnie otwarcie miało symboliczny charakter. Służyło temu, aby przedstawiciele kończącej się kadencji władz samorządowych mieli satysfakcję. Użytkownicy budynku muszą jeszcze wykazać cierpliwość. Chodzą słuchy, że wprowadzą się w czerwcu.
Starszy brygadier Ireneusz Pers odczytał list nieobecnego wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, starszego brygadiera Jacka Strużyńskiego. Ktokolwiek pisał list, nie był idealnie zorientowany: – „Wyrażam przekonanie, że przebudowana strażnica będzie służyła Wam oraz lokalnej społeczności przez wiele lat, a wy nadal będzie prezentować najwyższe wartości ochotniczego pożarnictwa”.
Pers powiedział kilka zdań od siebie: – Chciałbym serdecznie pogratulować tego pięknego i funkcjonalnego obiektu. Myślę, że wiele pokoleń druhów i druhen OSP Ostroróg czekało na ten obiekt, żeby w lepszych warunkach pełnić tę służbę. Wcześniej dołożyliśmy tu małą cegiełkę. – Przedstawiciele PSP Szamotuły przekazali na rzecz OSP Ostroróg pontonową łódź hybrydową polskiej marki Ava RIB 450 z silnikiem Yamaha o mocy 50 KM.
Poprzedzając wręczenie prezentu od strażaków OSP Obrzycko, Zbigniew Wleklak powiedział: – Gratulacje! Jest to wspaniały obiekt. Będziecie z niego zadowoleni. Mówię to jako inspektor nadzoru jego budowy i prezes Miejsko-Gminnego Związku OSP w Obrzycku.
RB
OSP Ostroróg działa od 144 lat
Straż ogniowa w Scharfenort (nazwa niemiecka Ostroroga) została założona 20 czerwca 1880 r., zrzeszając 25 członków (20 Polaków, 4 Niemców i jednego Żyda). Inicjatorami jej utworzenia byli niemiecki burmistrz Wendt i nauczyciel Sylwester Górnicki.
Panowie z zarządu mieli trudne charaktery i wewnętrzne tarcia doprowadziły do rozpadu organizacji w 1890 r. Jednak już w 1891 r. kolejny burmistrz Schwarzkopf powołał straż ponownie – w powiększonym i odmienionym składzie lepiej rokującym na przyszłość. No i się udało! W 1896 r. fetowano zakup nowoczesnej sikawki konnej i pierwszego sztandaru.
Po odzyskaniu niepodległości Polski jednostka przeszła reorganizację – polonizację władz. Naczelnikiem został Feliks Hoffman. Pragmatycznie postąpiono ze sztandarem. Został odnowiony, a napisy niemieckie zastąpiono polskimi. 19 czerwca 1921 r. nastąpiła uroczystość jego poświęcenia. Udało się pobudować strażnicę do przechowywania sikawki i sprzętu przeciwpożarowego, ze wspinalnią służącą do ćwiczeń na wysokości.
W październiku 1927 r. naczelnikiem straży został Władysław Juraszek. W 50. rocznicę utworzenia, którą świętowano 8 czerwca 1930 r., do straży należało 42 druhów, w tym 36 czynnych, 4 honorowych i 2 wspierających. Przez okres międzywojenny OSP Ostroróg często zdobywała nagrody i wyróżnienia z funduszu Krajowego Ubezpieczenia Ogniowego wydatnie pomagające w zakupach sprzętu i wyposażenia.
W efekcie reformy z 1934 r. ochotnicze straże pożarne w II Rzeczpospolitej zostały zaliczone do stowarzyszeń wyższej użyteczności, co wymagało przyjęcia nowego statutu i zmian organizacyjnych. Pojawiły się znane do dziś nowe funkcje w zarządach – prezesa, sekretarza i skarbnika.
Wybuch II wojny światowej we wrześniu 1939 r. przerwał działalność OSP i innych organizacji społecznych. W Ostrorogu działała przymusowa straż pożarna pod niemieckim zarządem. Na początku 1945 r. w ostatnich dniach wojny mieszkańcy Ostroroga organizowali strażackie warty obywatelskie, ochraniające mienie ludności polskiej i gminne, które Niemcy nie zdołali wywieźć. Spośród uczestników wart wielu wstąpiło do straży reaktywowanej 27 maja 1945 r.
Ku uciesze strażaków Niemcy pozostawili wiele cennego sprzętu przeciwpożarowego. Dużym nakładem pracy udało się przywrócić do działania mały samochód strażacki i motopompę. 9 czerwca 1946 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie wyremontowanego sprzętu zmechanizowanego. W ciągu kilku lat zarząd OSP i władze gminy zdobyły drugi samochód pomocniczy, który po niezbędnych naprawach zaczął spełniać funkcję nieoficjalnej karetki pogotowia ratunkowego i wypadkowego. Jednostka powiększała się, więc zaczęto poszukiwania większego samochodu. Udało się nabyć przedwojenny wóz marki Horch, który po remoncie i przystosowaniu do potrzeb straży, służył do lat 60. XX w.
Rozpoczęto starania o budowę obszerniejszej remizy na działce otrzymanej z Państwowego Funduszu Ziemi. W porozumieniu z prezydium Miejskiej Rady Narodowej zawiązano komitet budowy strażnicy, który gromadził pieniądze i materiały. Zaprojektowano budynek z podwójnym garażem, magazynem, świetlicą, biurem i wspinalnią. Budowa ruszyła w 1959 r. Pod koniec roku budynek osiągnął stan zamknięty, niemal gotowy do użytku – z dachem, stolarką okienną i drzwiową, tynkami i posadzkami. Otwarcie remizy nastąpiło 3 lipca 1960 r. przy okazji obchodów 80-lecia straży. 15 lipca 1962 r. strażacy przyjęli nowy sztandar ufundowany ze społecznej zbiórki.
Na stulecie istnienia OSP Ostroróg w 1980 r. otrzymała pierwszy raz w historii fabrycznie nowy wóz gaśniczy Star 244. W sierpniu 1992 r. druhowie brali udział w zwalczaniu skutków dwóch największych pożarów w kraju – w Puszczy Nadnoteckiej i koło Kuźni Raciborskiej. W 1995 r. OSP Ostroróg weszła w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i przyjęła na stan trzeci wóz bojowy. Coroczne dotacje z KSRG pozwoliły na zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej.
Na zebraniu sprawozdawczym 15 marca 1997 r. zarząd straży zaproponował zbiórkę pieniędzy na zakup następcy sztandaru z 1962 r. odpowiadającego zmianom, które nastąpiły w historii Polski. Udało się uzbierać niebagatelne 5 tys. zł.
Na początku 2005 r. do Ostroroga trafił nowy wóz bojowy Star L70/12/180 sfinansowany w całości z dotacji pochodzących z KSRG, Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Funduszu Ochrony Środowiska oraz Urzędu Miasta i Gminy Ostroróg.
Starania o budowę nowej siedziby OSP Ostroróg trwały od wielu lat. Ciasnota remizy z 1960 r. dała o sobie dotkliwie znać, gdy w styczniu 2017 r. do floty dołączył nowy średni wóz bojowy MAN TGM 18.340. Duże bramy garażowe w nowym budynku mają szerokość 360 cm każda, czyli o 60 cm więcej niż w starej remizie.
Foto u góry: Około godz. 13:45 uczestnicy uroczystości przeszli z kościoła parafialnego do nowego budynku przy ulicy Żniwnej
Poniżej: Dar od strażaków-zawodowców znajdował się na przyczepce. W OSP Ostroróg będzie służyć łódź hybrydowa Ava z 50-konnym silnikiem Yamahy