Będziemy pamiętać ten występ na placu Targowym
W niedzielę 14 sierpnia uczestnicy 20. Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje” wystąpili na wronieckiej scenie. Po 2 latach pandemicznej przerwy wreszcie mogliśmy podziwiać kulturę ludową, także z sąsiednich i egzotycznych krajów.
Od samego początku w 2001 r. przegląd jest organizowany pod egidą Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W pandemicznych latach 2020 i 2021 r. odbywały się przeglądy o mocno ograniczonym zakresie, bez udziału gości zagranicznych, których zatrzymały w domach obostrzenia związane z koronawirusem. Tym imprezom dla pocieszenia widzów nadano symboliczną numerację „19 i pół” i „19 i trzy czwarte”, potwierdzając, że były jedynie substytutami. Na szczęście tegoroczny przegląd udało się przygotować już w pełnej skali. Od 13 do 21 sierpnia występy siedmiu zespołów folklorystycznych, w tym pięciu zagranicznych, mogli podziwiać widzowie w Chludowie, Grodzisku Wielkopolskim, Luboniu, Nowym Tomyślu, Pleszewie, Poznaniu, Swarzędzu, we Wronkach i Wrześni. Sztab przeglądu obliczył, że w dwudziestu imprezach od 2001 r. wzięło udział 114 zespołów z 41 krajów. Na scenach zaprezentowało się blisko 6000 artystów, którzy dali ponad 118 koncertów. Zagraniczni goście nie tylko występowali, ale także mieli dnie wolne i zwiedzali Poznań.
W koncercie na placu Targowym we Wronkach, który rozpoczął się w niedzielę 14 sierpnia po godz. 18, wystąpiły wszystkie grupy goszczące w ramach 20. przeglądu, co nie było regułą w przeszłości. Na scenie zaprezentowały się akademicki zespół folklorystyczny „Študent” z Mariboru w Słowenii (Akademska folklorna skupina Študent), zespół „Markani” z Ekwadoru (Markani Ecuador), zespół folklorystyczny „Đido” z serbskiej wsi Bogatić (folklorni ansambl „Đido”), turecki zespół tańca ludowego przy Centrum Badań nad Folklorem Uniwersytetu Anadolu (Halk Bilim Araştırmaları Merkezi Halk Dansları Uygulama Birimi), zespół tańca artystycznego „Kolumbia” (Compañía Artística Danza Colombia), zespół pieśni i tańca im. Wiesława Białowąsa „Krakus” oraz zespół tańca polskiego „Wronki”. Mogliśmy nacieszyć się ponad dwiema godzinami rozrywki na wysokim poziomie.
RB
Tańce rzeszowskie w wykonaniu zespołu tańca ludowego „Wronki”
Członkowie słoweńskiego zespołu „Študent” pokazali, jak tańczy się ze szklanką na głowie
Tancerze „Krakusa” również zaprezentowali tańce rzeszowskie. Jakby się umówili z ZTP „Wronki”…
Goście z Ekwadoru wciągnęli publiczność do wspólnego tańca
Serbski zespół „Đido” pełnym werwy występem przetestował integralność konstrukcji sceny i zebrał sążniste brawa. Amplituda wstrząsów i skrzypień sceny była największa spośród wszystkich występujących
Falbaniaste suknie kolumbijskich tancerek wyglądały jak wielkie kwiaty. Wirujące, wielopiętrowe nagietki w wersji luksusowej
I jeszcze raz fragment występu zespołu „Študent”. Na scenie odbyła się prawdziwa bitwa na poduszki