Gmina Wronki będzie testować latarnie solarne. Ratusz właśnie ogłosił postępowanie na montaż trzech latarni takiego typu, samowystarczalnych i działających niezależnie od siebie. Oświetlą zakręt na drodze wojewódzkiej nr 145 między Pożarowem a Biezdrowem.
Projekt techniczny przygotowało jesienią 2022 r. biuro ASE Grzegorz Jarysz z Poznania. Latarnie zostaną ustawione w odległości 40 metrów od siebie. Źródłem światła będą diody LED o mocy 80W (na każdą latarnię) zasilane z akumulatorów niklowo-wodorkowych o napięciu 24V i pojemności minimum 1248 Wh. O ich naładowanie w ciągu dnia zadbają panele fotowoltaiczne o maksymalnej mocy co najmniej 300 W. Jeżeli takie latarnie się sprawdzą, gmina Wronki zapewne zainwestuje w kolejne. Doświadczenia sąsiada (gminy Ostroróg) są optymistyczne. W pochmurnym marcu nowa latarnia solarna w Piaskowie świeciła przez całą noc do rana.
Termin składania ofert minie 18 kwietnia. Wybrana firma otrzyma 120 dni na realizację zamówienia i musi zapewnić 36 miesięcy gwarancji. Latarnie solarne mają trzy istotne zalety – nie trzeba układać linii zasilających ani czekać na ich podłączenie do sieci przez spółkę Enea, a bywa, że trwa to kilka miesięcy. No i nie obejmą ich oszczędnościowe ograniczenia, które gmina wprowadziła na początku 2023 r.
RB