
Przetarg na budowę hali przy Szkole Podstawowej nr 1 we Wronkach
Nowy budynek Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi ma już gotowy szkielet dachu, a tymczasem Urząd Miasta i Gminy Wronki ogłosił kolejny wielki przetarg związany z oświatą. Tym razem chodzi o budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 we Wronkach.
Projekt przygotowano w szamotulskiej pracowni architektonicznej „Między kreskami” na początku 2022 r. W efekcie ma powstać hala sportowa jednokondygnacyjna, dopasowana stylizacją do XIX-wiecznego budynku-sąsiada, wyposażona w dach dwuspadowy nad główną salą i jednospadowy nad częścią socjalną. Wybrano tradycyjną technologię budowy, w tym ściany murowane z bloczków z betonu komórkowego. Powierzchnia zabudowy wyniesie 620 m², a powierzchnia użytkowa 553,89 m², w tym sala sportowa 342 m² (z możliwością przedzielenia do jednoczesnego prowadzenia zajęć dla dwóch klas). Budynek zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną z panelami umieszczonymi na dachu, o maksymalnej mocy 15 kW. Ogrzewanie podłogowe wykorzysta pompę ciepła. W budynku powietrze będzie wymieniać układ wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją, bez urządzeń klimatyzacyjnych.
Niestety, nie będzie to obiekt zapewniający przestrzeni do wygodnego i bezkonfliktowego przebierania się uczniów. Zaprojektowano w nim bowiem cztery 20-osobowe szatnie o powierzchni zaledwie 10,1 m² każda. Nie dość tego, mniej więcej jedną trzecią powierzchni zabiorą w nich zamykane szafki-boksy i ławki. Zakładając nawet, że w praktyce z każdej szatni będzie korzystać po 10-15 małych osób, to wychodzi zaledwie 0,5-0,7 m² na łebka. Zupełnie jakby dzieci nie miały tzw. strefy intymnej sięgającej do 45 cm wokół każdego z nas. W takich warunkach trudno będzie im zachować nawet tzw. ścisłą strefę intymną do 15 cm.
Niestety, tutaj mleko już się wylało, bo projekt budynku jest gotowy. Może jednak architekci wreszcie zaczną zapewniać uczniom ludzkie warunki w szatniach, zamiast standardu celi żołnierzy wyklętych w ubeckim więzieniu. Ograniczona przestrzeń w szatniach jest jedną z ukrytych, lecz kluczowych przyczyn rezygnacji dzieci z udziału w lekcjach wychowania fizycznego. Z szatniami-klitkami będą połączone cztery sanitariaty po 9,36 m² powierzchni. W każdym znajdą się po dwie umywalki, trzy kabiny prysznicowe i zamykane WC.
Pierwotnie planowano budowę hali sportowej za szkołą, na terenie częściowo zajmowanym dziś przez prowizoryczne pawilony z salkami dydaktycznymi, które miały być zburzone. Budynki-prowizorki pozostaną, bo zrezygnowano z tego pomysłu m.in. ze względu na bliskość krawędzi doliny Warty. Im dalej od niej, tym mniejsze jest ryzyko, że pojawią się kłopoty związane z niestabilnością gruntu. W odległości kilkudziesięciu metrów od szkoły takie problemy wystąpiły kilka lat temu. Pojawiły się szczeliny na skarpie przy murze klasztoru franciszkanów. Na szczęście projekt budowy hali sportowej przewiduje zastąpienie tzw. gruntów niespoistych (iłów i pyłów) podłożem stabilnym do układania fundamentów. Skutkiem ubocznym przyjętej lokalizacji hali będzie likwidacja asfaltowego boiska i przyszkolnego parkingu.
Ratusz oszacował wartość zamówienia na ponad 7,14 mln zł, ale przy dzisiejszej drożyźnie jest to pobożne życzenie. Gmina Wronki uzyskała promesę dofinansowania rozbudowy szkoły kwotą wysokości 4 993 311 zł z drugiego rozdania Rządowego Funduszu „Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych”.
Termin otwarcia ofert ustalono na 19 sierpnia 2022 r. Kryteriami wyboru wykonawcy będą cena (60% wagi oceny), organizacja, kwalifikacje zawodowe i doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia (20%), doświadczenie kierownika budowy branży sanitarnej (10%) i okres gwarancji (10%). Jeśli uda się wybrać firmę wykonawczą, to dostanie 300 dni na realizację zadania, licząc od daty podpisania umowy.
RB
Zdjęcia:
Hala gimnastyczna ma stanąć obok starego gmachu szkolnego w miejscu boiska z kostki betonowej i parkingu. Miłośnicy przyrody mogą spać spokojnie. Ocaleją stare drzewa rosnące wzdłuż ulicy Mickiewicza i płotu oddzielającego teren szkolny od klasztornego. Są przewidziane jako elementy terenów zielonych wokół szkoły. Jednak niektóre z nich utracą część korzeni podczas budowy fundamentów hali