Rada przypieczętowała los szkoły
Na sesji 22 marca Rada Gminy Obrzycko podjęła uchwałę o likwidacji Szkoły Podstawowej w Zielonejgórze. Ostatnim dniem pracy placówki formalnie będzie 31 sierpnia 2021 r. Na pocieszenie przedszkole pozostaje.
Przymiarki do likwidacji szkoły trwają co najmniej od kilku lat. 25 września 2020 r. Rada Gminy podjęła uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły. Kolejna uchwała o likwidacji z 22 marca 2021 r. jest następnym krokiem w całej procedurze. To już nie jest zamiar, tylko realizacja.
Zgodnie z przepisami Urząd Gminy poprosił o opinię w sprawie likwidacji Wielkopolskie Kuratorium Oświaty, które w marcu 2021 r. wydało opinię pozytywną. Tym razem, bo jeszcze jesienią 2020 r. negatywnie odniosło się do zamiaru likwidacji. W listopadzie 2020 r. pozytywną opinię wydał obrzycki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Natomiast Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Zielonejgórze zaopiniowała projekt uchwały Urzędu Gminy negatywnie. Rodzice nie składają broni. Argumentują, że mała szkoła zapewnia unikalny, wręcz rodzinny klimat i dzieci ją uwielbiają. Przedstawiciele gminy, oprócz niższych kosztów utrzymania uczniów w Gaju Małym, wskazują, że placówka w Zielonejgórze nie ma sali gimnastycznej, stołówki i wymaganych gabinetów opieki przedmedycznej.
W szkole uczy się 12 dzieci w dwóch klasach (I i III) oraz 24 przedszkolaków w dwóch oddziałach. Siedmioro dzieci z I klasy przejdzie do klasy II w szkole im. Juliana Tuwima w Gaju Małym. Pięcioro dzieci z klasy III wylądowałyby w IV klasie nowej placówki, niezależnie od losu zielonogórskiej szkoły. Gmina zapewni im dowóz i jest to jej obowiązek ustawowy, a nie tylko dobra wola. Budynek i wyposażenie pozostaną w pełnej dyspozycji gminy Obrzycko. Co ważne, w roku szkolnym 2021/2022 normalnie działać będzie w nim przedszkole. – Prowadzimy nabór dzieci w wieku 3-5 lat – potwierdził sekretarz gminy Paweł Mordal.
Przed kluczowym głosowaniem przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Janasek stwierdził: – Nie jest przyjemne, jak zamyka się coś, co istnieje wiele lat. Ale, jak napisano w uzasadnieniu, decyzja o likwidacji szkoły w Zielonejgórze jest wynikiem racjonalizacji kosztów oraz swobodnego, samoistnego rozwiązania placówki z powodu stałego spadku liczby uczniów.
Spośród 14 radnych obecnych na sesji (zabrakło Krzysztofa Kowalika), za likwidacją zagłosowało 10 radnych, troje było przeciw (Mariola Biedziak, Dariusz Stańka i Karol Tonak), a jeden radny (Krzysztof Tomczak) wstrzymał się od głosu.