Bulwar w Parku Zamkowym niczym nadmorskie molo
– Uliczny Festiwal Osobliwości to miliony pozytywnych emocji, wzruszeń i ekscytujących chwil, które miliony razy przyspieszały bicie serca publiczności, artystów i organizatorów. Być może tym bardziej boli, kiedy po drugiej stronie szali dopada nas, niby tylko jedna, ale zła informacja. Niestety, tegoroczna edycja UFO nie odbędzie się. Taka jest decyzja samorządowców, którzy postanowili ze względu na Cowid-19, że w mieście w tym roku nie odbędą się imprezy masowe – informował wiosną tego roku dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Piotr Michalak.
Przewodnim motywem Festiwalu Osobliwości są żywe statuy. Opowiadają one różne historie, przyciągają uwagę, bawią, zadziwiają kunsztem kostiumów, ruchu, pomysłowością, środkami przekazu. Wywołują okrzyki podziwu, gdy nagle budząc się, witając się czy wchodząc w interakcje z publicznością. Statuy festiwalowe ożywają na krótką chwilę, przemawiając do publiczności poprzez ciszę, statykę, skupione spojrzenia, subtelne gesty, mimikę, skryte pod makijażem uśmiechy. Festiwal osobliwości przenosi widzów w przestrzeń wyobraźni i fantazji. Skłania do refleksji nad życiem, do tego by w czasie, gdy świat wiruje z ultra szybkością, zatrzymać się i spojrzeć w głąb siebie. Szukając tam sensu, piękna i skarbów świata.
Żywe rzeźby i towarzyszące im teatralne spektakle są rodzajem opowieści o relacjach międzyludzkich, pragnieniach człowieka, jego wzlotach i upadkach. Przypominają, że najważniejszy jest człowiek, którego warto dostrzegać, wsłuchując się w to, co ma do powiedzenia. Przekonaliśmy się, że szamotulska starówka może być doskonałą przestrzenią do spotkań z tego typu artystami, wśród, których znajdują się aktorzy, performerzy, muzycy, przedstawiciele sztuki cyrkowej, cykliści. Programy UFO dopełniają spektakle, klaunada, akrobatyka powietrzna.
Dzięki festiwalowi, mieszkańcy gminy Szamotuły mogą obcować z twórcami z różnych części świata. W ramach międzynarodowego wydarzenia skupiającego ikony popkultury, stolicę powiatu odwiedzili między innymi przybysze z USA, Kanady, Izraela, Grecji, Argentyny, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Kolumbii, Bułgarii, Serbii, Francji, Ukrainy, Włoch czy Hiszpanii.
Aby obecny rok nie był zupełnie martwy dla festiwalu, Szamotulski Ośrodek Kultury postanowił sprawić niespodziankę mieszkańcom stolicy powiatu, organizując w poprzednią niedzielę wydarzenie w Parku Zamkowym nawiązujące do UFO. W scenerii okalającej basztę Halszki i zamek Górków można było z uśmiechem i radością, ale i z tęsknotą naznaczoną łezką wzruszenia, powspominać najsłynniejszą imprezę w mieście. Skłaniała do tego wystawa fotografii Tomasza Koryla i Sławomira Kowalewskiego, na których uwieczniono to, co działo się w trakcie ostatnich sześciu edycji UFO, w latach 2013-19.
Niezwykłą aurę kultowego dla szamotulan festiwalu, można było poczuć także dzięki kreacji Rafała Śpiewaka, uczestnika poprzednich edycji UFO, wielokrotnego laureata plebiscytu publiczności. Tym razem pan Rafał zaprezentował się jako Kwiatowy Faun. Wykreowana przez niego żywa rzeźba była postacią z magicznego ogrodu, która szczególnie upodobała sobie lasy i doskonale czuła się w otoczonym pięknymi, dostojnymi drzewami, zabytkowym parku.
Kwiatowy Faun uwielbia spędzać czas z porastającymi las roślinami. Faun to przyjazna i ciekawska istota. Czasem jednak budząca lęk pośród tych, którzy niszczą jego naturalne środowisko. Występ intrygującego Fauna symbolizował nasze związki z naturą, przypominając byśmy ją szanowali. Kwiatowy Faun bacznie obserwował spacerowiczów, zachęcając ich do rozmów, zabawy z dozą humoru, wymiany porozumiewawczych gestów, a także do wspólnych zdjęć. Postać z tajemniczego ogrodu w rozmaitych formach przekazywała swoje pozytywne wibracje dorosłym i dzieciom.
By festiwalowej tradycji stało się zadość, podczas popołudniowego, plenerowego spotkania, nie mogło zabraknąć dostarczającego widzom sporej dawki wrażeń i niezapomnianych, ekscytujących chwil, przedstawienia. Jego wykonawcą był jeden z najlepszych polskich iluzjonistów, Rafał Mulka z Beskidzkiego Teatru Iluzji, znany jako półfinalista programu telewizyjnego „Mam Talent”. Od blisko 25 lat zaskakuje on swymi niebanalnymi sztuczkami. Jest też autorem internetowego projektu Akademia Magii, który obejrzało już ponad 6,3 mln osób.
Rafał Mulka zaprosił szamotulan do przeżycia magicznej przygody, pełnej rzeczy niewytłumaczalnych i niesamowitych, w której oryginalne, zaskakujące iluzje przenikały się z grą aktorską, humorem słownym i sytuacyjnym. W ten sposób gość z Beskidzkiego Teatru Iluzji stworzył wspólnie z widownią niesamowite, interaktywne, rodzinne magiczne show.
Atrakcje przygotowane dla szamotulan sprawiły, że bulwar w Parku Zamkowym zaczął tętnić radosnym, barwnym gwarem spacerowiczów, niczym nadmorskie molo zapełnione tłumami wakacyjnych turystów.
Najbliższa edycja UFO przewidziana jest na 5 czerwca 2022 roku. – Wierzymy, że wszystkie pozytywne doświadczenia publiczności i artystów związane z festiwalem, pozwolą wam czuć to wydarzenie w sercu. Liczymy na to, że wszyscy w zdrowiu spotkamy się na UFO w przyszłym roku – oznajmia dyrektor SzOK Piotr Michalak, pełniący jednocześnie funkcję dyrektora festiwalu. W międzyczasie planuje on podejmować działania przywołujące w Szamotułach posmak emocji i świata wyobraźni, który otwiera przed widzami jedyny w swoim rodzaju osobliwy festiwal w międzynarodowym wymiarze.
ika
Atrakcje przygotowane dla mieszkańców stolicy powiatu sprawiły, że bulwar w Parku Zamkowym zaczął tętnić radosnym, barwnym gwarem spacerowiczów, niczym nadmorskie molo zapełnione tłumami wakacyjnych turystów
Sporą dawkę wrażeń i niezapomnianych, ekscytujących chwil dostarczył uczestnikom UFOlogii spektakl w wykonaniu jednego z najlepszych w Polsce, iluzjonistów Rafała Mulka. Stworzył on wraz z widownią niesamowite, interaktywne, rodzinne magiczne show
Rafał Mulka z Beskidzkiego Teatru Iluzji (z lewej) podczas spektaklu „Magiczna podróż”, w którym swój udział miała również publiczność