Wroniecki koncert Witold Roya Zalewskiego
W piątek 8 kwietnia o siódmej wieczorem mogliśmy posłuchać kameralnego koncertu w Bibliotece Publicznej we Wronkach. Z niepowtarzalnym repertuarem opartym na tradycyjnej, odkopanej z niepamięci muzyce ludowej wystąpili Witold Roy Zalewski i Dariusz Brodowski. Śpiewali i grali jak dla grupy przyjaciół.
Witold Roy Zalewski urodził się w 1984 r. Pochodzi z rodziny Powaliszów-Zalewskich od lat kreujących kulturę nie tylko w naszych Pniewach. Śpiewał od małego. Dziś jest animatorem, dokumentalistą i rekonstruktorem polskiej muzyki tradycyjnej. Zawzięcie szuka źródeł fonograficznych i pisanych starych melodii ludowych, a potem tworzy ich uwspółcześnione wersje, dodając instrumenty, których nie było przed wiekami. Gitara elektryczna w szczerym polskim folku spisuje się znakomicie. Zalewski słucha wiejskich śpiewaków, śpiewaczki i muzykantów. W efekcie jest również producentem muzycznym i wydawcą muzyki tradycyjnej.
Przyłożył rękę do projektu „Kołysanki niedzisiejsze” ratującego od zapomnienia ciepłe piosnki usypiające dzieci, dotąd niezapisane, a śpiewane przez nasze babcie i prababcie. Współtworzył zespoły „Kapela z Orliczka” i „Kapela Towarzyska”, a do dziś zdarzy mu się wystąpić z „Daorientacją” lub „Jaworowymi Ludźmi”. Jest związany z Domem Tańca Poznań, Forum Muzyki Tradycyjnej, Polskim Stowarzyszeniem Edukacji i Animacji Muzycznej. Współtworzył dokumentację projektu „Mały Kolberg”, powstałego w 2014 roku, aby umożliwiać małym dzieciom kontakt z żywą tradycją w muzyce, śpiewie i tańcu. Jest odpowiedzialny za jego współorganizację ze strony Forum Muzyki Tradycyjnej. Jako śpiewak i muzyk tradycyjny czerpie repertuar od mistrzów z Roztocza, Wielkopolski i Polesia, jak również z zapisów najsłynniejszych etnografów, m.in. Oskara Kolberga. Muzycznie po drodze mu z Januszem Prusinowskim i jego kompanią folkową.
Podczas koncertu we Wronkach Zalewskiemu towarzyszył Dariusz Brodowski, gitarzysta, nauczyciel muzyki, realizator dźwięku, współtwórca spektakli muzyczno-edukacyjnych dla dzieci, grywający na weselach i podczas wydarzeń firmowych.
Piosenki, w które mogliśmy zagłębić się całą duszą, są współczesnymi, lekko jazzującymi interpretacjami ludowej poezji śpiewanej. Jej oryginalni i często anonimowi twórcy zapewne nawet nie byli świadomi, że są poetami. Utwory najczęściej opowiadają o naturze, miłości, ludzkiej niedoli i nieuchronnie mijającym czasie. Powstały w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Zalewskiego w 2020 r. Z myślą o gościach z Ukrainy Zalewski zaśpiewał również w ich języku.
Komu w sercu gra taka muzyka, może pomóc w jej rozwoju. Na stronie zrzutka.pl trwa zbiórka na wydanie płyty „Białe Bzy”, a we Wronkach można było kupić płyty. Zalewski miał wystąpić w styczniu 2022 roku, ale musiał odwołać koncert z powodu choroby.
RB
RB
Na zdjęciu: Piątkowy koncert Witolda Roya Zalewskiego i Dariusza Brodowskiego w bibliotece we Wronkach miał kilkunastu słuchaczy. Będą wspominać go ciepło i długo