15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Nowy prezes i nowe władze

Jan Marszałek nie przewodzi już szamotulskim emerytom

 

Szamotulski oddział Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów istniejący od 1948 roku jest jedną z najstarszych i najliczniejszych w powiecie organizacji skupiających ludzi trzeciego wieku.

Do związku należy 306 osób. Od 2022 roku grono to powiększyło się o 118 członków. W ramach organizacji istnieją dwa koła terenowe: w Obrzycku, zrzeszające 114 osób kierowane przez Mariana Kaputa i w Kaźmierzu skupiające 54 członków pod przewodnictwem Zenony Magnowskiej.

 

Jan Marszałek rezygnuje

22 września miało miejsce istotne wydarzenie dla seniorów. Były nim wybory nowych władz. Choć poprzednie świetnie sobie radziły, uzyskując jednogłośne absolutorium, dotychczasowy prezes szamotulskiego oddziału PZERiI Jan Marszałek podjął decyzję o rezygnacji z zajmowanego stanowiska. Powodem była chęć odpoczynku od pełnionych obowiązków, by móc skupić się na dbaniu o niekiedy zawodzące zdrowie.

Ustępujący zarząd ukonstytuował się 28 października 2021 roku. Poza J. Marszałkiem, gremium to tworzyli: Janina Spychała – wiceprzewodnicząca, Halina Pikusa – sekretarz, Wanda Chudziak – skarbnik. Po rezygnacji z dniem 1 grudnia 2022 roku wiceprzewodniczącej Janiny Spychały, zwołano zebranie plenarne na którym powołano zamiast niej Ryszarda Rosół.

W 2021 roku kierujący szamotulskim oddziałem PZERiI złożyli wniosek w urzędzie miejskim w Szamotułach z prośbą o przydzielenie nowej siedziby. W 2022 roku tymczasowo znajdowała się ona w bibliotece publicznej. W tym roku gmina Szamotuły użyczyła bezpłatnie emerytom na okres 3 lat pomieszczenie przy ul. Rynek 16 /17, w budynku, w którym działa Ośrodek Pomocy Społecznej (dawna siedziba PKO), z wejściem od strony ul. Kościelnej. Diametralnie poprawiło to warunki lokalowe organizacji. Wcześniej emeryci korzystali z biura znajdującego się w jednej z szamotulskich kamienic w centrum miasta. Wejście do dawnej siedziby prowadziło stromymi, wąskimi schodami, utrudniając starszym osobom wchodzenie na pierwsze piętro. Teraz nie ma z tym problemu i jest bezpiecznie. Obok użyczonego przez gminę pomieszczenia, znajduje się większa sala konferencyjna, która również jest udostępniana członkom związku.

Po poczynionych w 2021 roku staraniach, Urząd Miejski w Szamotułach przekazał emerytom komputer i drukarkę. Sprzęt pozwala wprowadzać wszystkie dane związku w system elektroniczny i prowadzić tą drogą korespondencję.

 

Wieczorki taneczne, podróże, wczasy

Jednym z głównych celów oddziału rejonowego PZERiI jest zapewnianie urozmaiconych propozycji w zakresie różnych form aktywności. W minionym i obecnym roku seniorów zaproszono na andrzejkowe i walentynkowe wieczorki taneczne,  przyjęcia wigilijne, powitanie lata w Jaryszewie i jego pożegnanie, marcowe obchody Dnia Inwalidy i Kobiet.

W 2022 roku dla członków związku zorganizowano: trzydniową wycieczkę do Szwecji w okolice Kalmaru i Olandii, tygodniową majówkę, kilkudniowy czerwcowy pobyt w Świnoujściu i Międzyzdrojach, lipcowy wyjazd do Kołobrzegu, wrześniowe zwiedzanie Podhala, w trakcie którego podziwiano jego uroki m.in. spływając z flisakami Dunajcem.

W tym roku emeryci brali udział w kwietniowej wycieczce do Łodzi, w tygodniowych majowych wczasach w Niechorzu w pensjonacie Muszelka,  przebywając w nim także od 18 sierpnia do 1 września, w zwiedzaniu Lichenia, w czerwcowej wyprawie do Augustowa na Suwalszczyznę i do Wilna, we wrześniowej podróży po Ziemi Kłodzkiej i Czechach. Podobnie jak w poprzednim roku zawitali też do Świnoujścia i Międzyzdrojów.

Pozostawiamy związek emerytów w bardzo dobrej kondycji organizacyjnej i finansowej. Wszystko zostało należycie uporządkowane. Nie mamy żadnych minusów, wszystko jest na plusie – stwierdzał z satysfakcją, żegnający się ze swym stanowiskiem Jan Marszałek. Zaznaczał on, że uzyskane efekty zawdzięcza wysiłkom osób wspierających go w wypełnianych przez ostatnie dwa lata obowiązkach.

Dziękujemy starym władzom za wszystkie inicjatywy społeczne, zaangażowanie, za trud – oznajmiali przewodniczący kół terenowych Zenona Magnowska i Marian Kaput, wręczając J. Marszałkowi bukiet róż.

 

„To, że jestem młodszy, nie znaczy że gorszy”

Po podsumowaniu pracy dotychczasowych władz, przeprowadzone zostały wybory kolejnych, przy udziale 132 członków organizacji. Nad sprawnym i prawidłowym przebiegiem ustalonych procedur czuwał rzetelnie i cierpliwie, służąc cennymi radami szef Okręgowego Oddziału PZERiI w Poznaniu Zbigniew Jenek.

Aktualny zarząd tworzą: prezes Maciej Malinowski, wiceprezes Piotr Rebelka, sekretarz Małgorzata Pawłowska, skarbnik Wanda Chudziak.

Role niefunkcyjnych członków zarządu pełnią: Jan Marszałek, Ryszard Rosół i Halina Pikusa.

Bardzo dziękuję za wybór, za zaufanie. Część osób mnie zna, a część pozna. Od 12 lat jestem emerytem. To, że jestem młodszy, nie znaczy że gorszy. Czasy idą do przodu, zmieniają się wymagania, obsługa różnych urządzeń. Wiek nie jest wyznacznikiem. Myślę, że na następnym zebraniu będziemy mieli więcej do zaoferowania. Dziękuję za pomoc i wprowadzenie w arkana zarządu – oznajmiał nowy prezes Maciej Malinowski.

Przez 5 lat współprowadził on koło emerytów w Obrzycku, jako jego wiceprzewodniczący. Do 2011 roku pracował w Areszcie Śledczym Szamotułach. Prywatnie, jak wielu Wielkopolan, M. Malinowski jest wiernym kibicem poznańskiego zespołu piłkarskiego Lech. Chętnie też śledzi poczynania siatkarskie drużyny Amiki.

 

Foto: Jan Marszałek przewodził szamotulskim emerytom od końca października 2021 roku. – Pozostawiamy związek w bardzo dobrej kondycji organizacyjnej i finansowej. Nie mamy żadnych minusów. Wszystko jest na plusie – stwierdzał żegnając się ze swoim stanowiskiem

 

 

 

Poprzedni
Następny